İzmir Saat Kulesi Ne Zaman Yapıldı? İzmir Saat Kulesinin Tarihçesi

İzmir Saat Kulesi, güzel İzmir’in en önemli simgelerinden biridir. kentle adeta özdeşleşen bu tarihi eser İzmir’in Konak meydanında yer alır. İzmirlilerin ve İzmir’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin mutlaka önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği,  müdavimi olan kuşlara yem atarak beslediği, insanların randevulaşıp buluştuğu bir yer durumundadır. Peki nedir İzmir Saat Kulesi’nin hikayesi, tarihçesi?

İzmir Saat Kulesi’nin yapılışı Osmanlı dönemine dayanmaktadır. 1876’da tahta çıkan ve Meşrutiyet’i ilan eden, Osmanlı Devleti’nin en zor döneminde 33 yıl boyunca tahtta kalmayı başaran II. Abdülhamit’in, 1901 yılında yani tahta çıkışının 25 yılı şerefine dönemin sadrazamı Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. kulenin saati ise dönemin Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. ilk yapıldığı dönemde kulenin üzerinde Osmanlı tuğrası vardı ancak bu tuğra Osmanlı Devleti’nin yıkılması ve Cumhuriyet’e geçilmesiyle kaldırılmıştır.

Saat kulelerini ülkemizin pek çok kentinde görmek mümkündür ve tıpkı İzmir’deki saat kulesi gibi o şehrin simgesi haline gelmiştir. Bunda yapılan saat kulelerinin o kentin en merkezi yerine yapılmasının etkisi şüphesiz büyüktür. ayrıca bir çok şehre saat kulesinin yapılma nedeni, o dönemlerde saatlerin oldukça pahalı olmasıdır.

İzmir Saat Kulesi’nin yüksekliği 25 metredir. etrafında dört çeşmesi vardır. en önemli şey tabiki saatin düzenli bir şekilde çalışmasıdır ve nitekim İzmir Saat Kulesi kendisinden bekleneni vermiştir. yapıldığı günden bu yana sadece bir kere durmuştur. bunun nedeni ise 1974 yılında 5.2 şiddetindeki İzmir depreminde saat kadranlarının hasar görmesidir. bu hasar iki yıl içinde onarılmış, saat tekrar çalışır hale getirilmiştir.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. BETÜL
 2. Anonim
 3. doga
 4. Türkan
 5. ege
 6. Anonim
 7. izmirli
 8. haydar
 9. nehir kıral
 10. Anonim
 11. hakan
 12. eda
 13. öykü
 14. bahar
 15. kübra
 16. beyza
 17. mustafa
  • beyza
 18. Anonim
  • dilay
 19. hafize
 20. hafize
 21. seda
  • boşver
  • ışılay
 22. seda

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.