Kalender Şah Kimdir? Kanuni Sultan Süleyman Döneminde Kalender Çelebi İsyanı

Muhteşem Yüzyıl dizisinin bu akşam ekranlara gelen bölümünde Sultan Süleyman tarafından Sadrazam İbrahim Paşa Anadolu’da ortaya çıkan isyanı bastırmak için görevlendiriliyor. Anadolu’da Kalender Şah liderliğindeki büyük bir isyanı bastırmak için İbrahim Paşa Anadolu Yollarına düşüyor. Kimdir bu Kalender Şah? Ne için isyan etmiştir?

Kalender Şah, nam-ı diğer Kalender Çelebi Osmanlı tarihçisi Peçevi İbrahim Efendiye göre Kalender Çelebi Hacı Bektaş-ı Veli’nin torunlarındandır, yani Hacı Bektaş-ı Veli’nin Kadıncık Ana’dan doğma öz oğlu olan Habib Efendinin soyundan gelmedir. Onların inançlarına göre Kalender’in babası İskender, İskender’in babası Balım Sultan, bunun babası Resul Çelebi bunun da babası Habib Efendi’dir.

Kalender Çelebi İsyanı, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı Devleti’nde Anadolu’da çıkan bir isyandır.  Ayaklanma en çok Ankara, Kırşehir, Bozok (Yozgat) , Tokat, Sivas, Erzincan, Kahramanmaraş, Adana ve Tarsus civarında yaşandı.

Kalender Çelebi isimli zat 1527 yılında bu ayaklanmayı çıkardı. Bu ayaklanmayı bastırmak için Pargalı Damat İbrahim Paşa görevlendirildi. İbrahim Paşa, yanına 3000 yeniçeri ve 2000 sipahi alarak yola çıktı. İbrahim Paşa, Aksaray’da kuvvetlerine, Anadolu Beylerbeyi Behram Paşa ve Karaman Beylerbeyi Mahmut Paşanın da kuvvetleri katıldı. İbrahim Paşa, Anadolu Beylerbeyi Behram Paşa ve Karaman Beylerbeyi Mahmut Paşa komutasındaki birlikleri, Kalender Çelebi üzerine gönderdi. Kalender Çelebi ile Tokat yakınlarından Cincilfe denilen yerde 27 Mayıs 1527 tarihinde vuruştular ve Osmanlı kuvvetleri yenildi. Bu yenilgi, Kalender Çelebi’yi güçlendirdi. Yeni katılımlarla kuvvetini 20-30 bine kadar çıkardı. Ancak daha sonra hızla kuvveti azaldı. Kalender Çelebi, yanında kalan az bir adamlarıyla Nurhak dağlarına çekildi. 22 Haziran 1527 tarihinde Elbistan civarlarında Osmanlı kuvvetleriyle tekrar vuruştu. Osmanlı kuvvetleri, Kalender Çelebi’nin adamlarını dağıttı. Bu vuruşmada, Kalender Çelebi’nin ve yanında sadık adamlarından Veli Dündar’ın kellesi, İstanbul’a I. Süleyman’a gönderildi. İbrahim Paşa Zülkadir (Maraş) Eyaleti ve civarında ıslahatlar yaptıktan sonra geri döndü.

Osmanlı tarih yazıcılarından Vakanüvis İbrahim Peçevi, Münecimbaşı, Solakzade Mehmet, Hemedani, Kalender Çelebi Şah ayaklanması­ndan, uzun uzun bahsetmektedirler. ansiklopedia.org

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. Anonim
 2. Sünni Türkmenim ama
  • Anonim
 3. FERHAT
 4. FERHAT
 5. Anonim
 6. FERHAT
 7. hüseyin
 8. ozan
  • salman
 9. Umut
  • Anderson
 10. bora
 11. GÖKHAN
 12. keskin nisancı
 13. budy
 14. kadrican
 15. yakup
 16. şiyar
 17. milan
 18. şart
  • efe
 19. çağlar
 20. murat
 21. nurhan
 22. EMİNE
 23. aliiiiiii
 24. hakanmct
 25. Aslan Bey
 26. onur
 27. serkan
 28. ünal karaca
 29. ali akın kalender
 30. ali akın kalender
 31. tolga

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama