Mutluluk Ölçen Cihaz Piyasaya Sunuldu

“Hitachi” şirketinin hazırladığı taşınabilir cihaz, işverenlere kendi çalışanlarının duygusal durumunu öğrenme imkanı sağlıyor. Mutluluk ölçen cihaz bilgileri “bulut” hizmetine iletilip sunucu üzerinden analiz yapılıyor. Bu bilgileri öğrenen şirketler çalışanlarının iş imkanları hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliyor.

“ICTnews” tarafından aktarılan haberde, ofiste çalışan personelin mutluluğunu ölçmek için tasarlanmış. Cihaz kişilerin üzerinde taşınabilen ve kredi kartı boyutunda bir cihaz olarak üretilmiş.

Ölçü cihazı ısı duyarlı olarak donatılmıştır: gezme, insanın ayağa kalkması, oturması ve başının ağrıması dahil çeşitli tip hareketleri kaydeder. Saniyede 50 kez kayıt yapabilir. Çalışanlardan toplanılan bu bilgiler “Hitachi” nin “bulut” hizmetine iletilir ve orada işlemeye alınır.

Personel Aktivitesi ve onun fizyolojik parametrelerin analizi esasında onun duygusal durumunu şirket yönetimine iletilir. Bu sayede şirket yöneticileri çalışanlarının ruh halinden haberdar olurlar.

Yapılan bir çok araştırmalara göre, şirkette çalışan personelin verimliliği duygusal durumuna bağlıdır. Dolayısıyla bazı işverenler çalışanlarının koşullarını iyileştirmek için sürekli anketler düzenler.

Bu cihaz hizmetinin değeri yılda 100 bin yen (yaklaşık 55 bin dolar) değerindedir.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Yazının Bağlantısı: Mutluluk Ölçen Cihaz Piyasaya Sunuldu
  • Tarih: 18 Şubat 2015
  • Yazının Kategorisi: Güncel Bilgiler
  • Yazar: İbrahim ERDOĞAN
  • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
  • Diğer kaynaklarda arayın: