Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı

Kara mamba: Saldırgan ve zehirli bir yılandır. Boyları 4,5 metreye kadar ulaşabilmektedir. Zehri % 100 ölüm oranına sahiptir. Kafaya dahi .ok hızlı bir şekilde saldırabilirler.

Heloderma suspectum: Zehirli kertenkeledir. Gila canavarı olarakta adlandırılır. 60 cm. ye kadar büyüyebilirler. Alt çenelerinde zehir verirler. Çok güçlü bir ısırma gücüne sahiptirler.

Huni Ağ örümceği: Isırdıkları yere büyük bir acı verirler. Terleme, mide bulantısı gibi belirtiler verir. Yılda 250 ye yakın zehirleme vakası olmaktadır.

Inland taipan: Kara yılanları arasında en güçlü zehre sahip olan yılandır. 3 buçuk metreye ulaşabilirler. Genellikte herhangi bir tehdit algılamazsa kaçmayı tercih ederler. Savunmak için saldırırlar. Zehri kas hücreleri yıkar ve kişinin kan kaybetmesine sebep olur.

Kral kobra: En uzun zehirli yılandır. 7 metreye yaklaşabilirler. 10 kiloya kadar ağırlığa sahip olan bu yılanlar yılan yiyerek beslenirler. Zehrinin öldürücülüğü %75’e yaklaşmaktadır. Koku almada dillerini kullanırlar.

Kutu denizanası: Zehriyle bir insanı öldürebilme süresi sadece 5 dakikadır. Denizaltında şekilden şekile giren bu canlılar denizde veya karada öldürebilme yeteneğine sahiptirler. Türlerinin en acımasızları olarak bilinmekteler.

Mavi halkalı ahtapot: Okyanus canlılarıdır. Zehirledikleri insanı 3 dakika içerisinde öldürebilecek kadar etkili bir zehre sahiptirler.Zehrinin pan zehri malesef yok. Sadece kalp masajı yapılarak zehrin etkisi hafifletilebilmektedir. Temel olarak yengeçlerle ve küçük balıklarla beslenirler.

Mermer yüzeyli salyangoz: 200 farklı zehre sahiptirler.Büyüklüğü bir el boyundadır. Zehri ile bir insanı 15 dakika içerisinde öldürebilirler. Zehirleriyle insanı felç etmektedirler.

Sarı akrep: 100 mm. ye kadar büyüyebilirler. En zehirli akrepler arasında yer alır. Ülkemizde bulunan en zehirli akreptir.

Zehirli ok kurbağası: O kadar güçlü bir zehre sahiplerdir ki, İnsanlar dokunur dokunmaz felç olabilirler. Boyları 3 cm. kadardır. 400 farklı zehir bünyesinde bulunmaktadır. Bu zehri yedikleri sinek ve karınca türlerin elde ettikleri bilinmektedir.

 

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. Ahmet
  2. fgtbj
  3. özge
  4. kevser

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.