Himbalar Çıplak Kadınlar Kabilesi

Kadınların çıplak olarak gezdiği ve kırmızı renge boyandıkları bir kabile duymuşmuydunuz? Bugün ki makalemizde Himbalar kabilesinin sosyal ve kültürel yapısından bahsetmek istiyoruz.

 

Kuzey Namibya’da  yerel bir bölgede konumlanan Kunene yöresindeki Himbalar dünyanın ilkel toplumları arasında önemli bir yere sahiptir. Nüfusu 50.000’e kadar çıktığı söylenen Himbalar kabilesinde bayanlar, himbalar2göğüs kısımları tamamen çıplat olarak yaşamaktadır.  Kadınların çıplak görünmesinin yanında birbaşka özelliği daha var, tüm kadınlar kırmızı renkte boyanarak bir başka ilginç özelliğe sahip olduklarını görebiliyoruz. Himbalar’da kadınlar daha erkeksi özellikleriyle tanımlanmaktadır, fakat bu onları evin işlerini ve kadınsı sorumluluklarını yerine getirmediği anlamına gelmez. Himbalarda kadınlar günlük hayatımızda gördüğümüz kadınlardan daha erken hayata merhaba derker. Bunun başlıca sebeplerinden birtanesi, otjizelerden yaptıkları süsleri sürmeleri ve kendineni boyamalarıdır, kendilerini boyamalarının çok önemli sebepleri bulunmaktadır. Süslenme işlevi bittikten sonra sıra, yemek işlerine geçmektedir.

himbalar3Kadınları, güne erken başlar demiştik, aynı durum erkekler içinde geçerlidir, öküz ve diğer hayvanları otlatmakla meşgül olan Himbalar’da geriye kalan yaşlı kabile üyeleri ve çocuklar evlerin işlerini yerine getirmektedir. Diğer taraftan ise, kadınlar üzerine biraz daha düşünecek olursak, himba kadınlarının süslenmeye çok fazla özen gösterdiğini söylemiştik, otjite ismini verdikleri, makyajların içeriğinde,  çeşitli otlar, keçinin yağı ve kırmızı boyadan oluşmaktadır. Güzel kokmaları ve çeşitli ısırganlardan korunmaları için bu makyaj önemli derecede işe yaramaktadır.

Otjitle  Makyajının Önemli Özellikleri:

himbalar4Otjitle makyajı kadınların ciltlerinin hoş kokmasını, daha az terlemesini ve yumuşak olmalarına sebep olmaktadır. İçerisinde bulundurduğu karışımlar sayesinde pek çok kadının, güneş ışınlarından korunmasında önemli etken olarak kullanılmaktadır.  Diğer taraftan ise sinekleri kendilerinden uzakta tutmak için kullanılan, otjitler himbalar için önemli derecede yere ve öneme sahiptir.

Yaşam Özellikleri:

Yaşamış oldukları topraklar, onları dış dünyadan tamamen koparmaktadır, bu sebeple dünya üzerindeki kültürel etkileşimlerden hiçbir şekilde etkilenmemiz Himbalar kabilesi, yaşam tarzları olan bu kültürel etkileşimihimbalar1 günümüze kadar koruyabilme özelliklerine sahiplerdir.

  1. Himba kabilesinde önemli özelliklerden bazıları, şu şekildedir
  2. Miras kadınlardan çocuklarına kalır.
  3. Himbalar keçi ve inek yetiştirir.
  4. Emek gerektiren işler kadınlar tarafından yapılmaktadır. Hayvanları sağmak, yemek yapmak ve su taşımak gibi önemli işler kadınların önemli görevlerindendir.
  5. Bir çocuğun birkaç süt annesi olabiliyor
  6. Modern giyecekleri zaman zaman erkekler kullanmaktadırlar
Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama