25 Bin Kez Küçültülmüş Mona Lisa Portresi

Leonardo da Vinci’nin gizemli Mona Lisa Portresi Avrupa’nın en ünlü tabloları arasındadır. Şimdi ise dünyanın en küçük portresi oldu. Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları yaklaşık 30 mikron genişliğinde ‘mini-Lisa’ bir insan saçının sadece üçte biri kadardır.

Paris’teki Louvre Müzesi’ndeki Mona Lisa portresinden 25 bin kez daha küçük.Bilim adamları, kullandıkları teknikle, moleküllerin yüzey konsantrasyonunu çok küçük ölçekte değiştirmeyi başardı.

Mini Lisa’nın her 125 nanometre pikseli bir dizi kimyasal reaksiyonu barındırıyor. Kullanılan teknik, araştırmacılara, her piksele uygulanan ısıyı kontrol etme ve üzerinde çalıştıkları her noktadaki molekül sayısını değiştirme olanağı sağladı. Yüksek ısı daha fazla sayıda molekül ve daha açık tonlarda gri renk anlamına geliyor. Yüzeydeki molekül sayılarını değiştirerek ünlü sanatçı Leonardo da Vinci’nin en ünlü eserini piksel piksel yeniden yarattılar.

Bu bilimsel ve teknolojik başarı öyküsünün ardındaysa aslında bir iddia var.Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunu yeniden yaratma fikri, doktora öğrencisi Keith Carroll’un ‘bu teknolojinin ayrıntılı sanat eserleri yaratamayacağını iddia edenlerle’ girdiği bahis sonucunda ortaya çıkmış.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.