Arif Sağ Biyografisi

Bu yazımızda ziyaretçilerimize Arif Sağ’ın hayatı hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.Arif Sağ 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesi Dallı köyünde dünyaya geldi.Arif Sağ daha sonra İstanbul’a geldi.Aksaray Musiki Cemiyeti’nde Nida Tüfekçi’nin talebesi oldu. Arif Sağ 1960’lı yılların sonuna gelindiğinde TRT İstanbul Radyosunda bağlama sanatçısı olarak başladı.

İstanbul’da bir çok sanatçılara bağlamasıyla eşlik etti. Aynı dönemde bestelerini de pek çok sanatçıya okutma fırsatı buldu. Yaptığı muziği şuanki termonoljiye göre arabesk ve fanetezini karşımı olarak yorumlanıyor.İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak 1973 yılında çalışmaya başladı, işinden 1982 yılında ayrılarak kişisel çalışmalara ağırlık verdi.

Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı, daha sonra Yavuz Top’un da katılımı ile genişleyen Muhabbet adlı seri albüm çalışmaları 1980 sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasına katkı sağladı.1987 ve 1991 yılları arasında Ankara milletvekilliği yapmıştır ve milletvekillik görevinde bulunan ilk sanatçıdır. 1996 yılında Almanya Cumhurbaşkanı’nın desteğiyle Köln Filarmoni Orkestrası’nda konser vererek, bağlama ve Anadolu müziğini batıya tanıtmıştır 2000 yılında ünlü İspanyol flamenko gitarist Toma Tito ile Avrupa’nın 12 şehrinde konser vermiştir.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.