İnsanlarda Büyüdükçe Oluşan Fiziksel Değişiklikler Neler?

 İnsanlarda Büyüdükçe Oluşan Fiziksel Değişiklikler Neler?

İnsanlar zaman geçtikçe büyür, gelişir ve değişirler. Büyüdükçe boyumuz, kilomuz artarken bebeklik kıyafetlerimiz küçük gelmeye başlar.Fiziksel görünüşünüzdeki bu değişmeler sürekli olacaktır. Zamanla yetişkin birer insan olacağız. Daha da büyüdükçe saçlarımız beyazlaşmaya ve dökülmeye başlayacak yaşlanacağız.

Bebekken İhtiyaçlarımızı Nasıl Karşılarız?

Bebekler doğduğunda kendi başlarına hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Bebeklerin yeme, içme, giyinme gibi ihtiyaçları anne veya babaları tarafından karşılanır. Büyüdükçe bebekken yapamadığımız şeyleri tek başımıza yapmaya başlarız. Çocuklar büyüdükçe tek başlarına yapabildikleri işlerin sayısı da artar.

Bebeklik ve Çocukluk Dönemi

Bebekler büyürken fiziksel özelliklerinin dışında, tükettiği yiyecek ve içeceklerde, oyun ve oyuncaklarında da değişiklikler olur. Süt ve mama ile beslenen bebekler büyüdükçe katı yiyecekleri de tüketebilirler. Bebeklerin oyuncakları da yaşlarına uygun olmalıdır. Çocuklar bebeklerden farklı oyunlar oynarlar. Çocuklar ip atlayabilir, yarış ve zekâ oyunları oynayabilirler.

Yaşadığımız Duygu Değişimleri


İnsanlar gün içerisinde farklı duygular yaşayabilirler. Yaşadığımız olaylar duygularımızın değişmesine neden olabilir. Çok istediğimiz bir şey gerçekleştiğinde sevinir, mutlu oluruz. Hiç beklemediğimiz bir olayla karşılaştığımızda şaşırırız. Yaşamak istemediğimiz bir durumla karşılaştığımızda üzülürüz. Bazen sevinir, bazen üzülebiliriz. Ama önemli olan duygularımıza hâkim olmak ve başkalarının duygularına da saygı göstermektir.

Eski ve Yeni Oyunlar Arasındaki Farklar Neler?

Eskiden çocuklar; tahtadan yapılan arabalarla, topaçlarla, evde yapılan bez bebeklerle oynarlardı. Bunların dışında çelikçomak, seksek, körebe, yakan top, istop, beş taş gibi oyunlar oynarlardı. Günümüz çocukları daha çok elektronik oyuncaklarla, bilgisayarla, plastikten yapılan legolar ve bebeklerle oynamaktadırlar.

SORU:
– Televizyonda iki kafalı kuzu gördüm.
– Uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımla yolda karşılaştık.
Yukarıda ifade edilen iki durum karşısında yüz ifademiz nasıl olur?

3333

CEVAP:
İki kafalı kuzu görmek pek karşılaşılan bir durum olmadığı için, uzun zamandır görmediğimiz biriyle ummadığımız bir anda karşılaştığımız için şaşırırız. Şaşırma ifadesinin görüldüğü resim C seçeneğindedir.
Doğru Yanıt C

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorum
  1. alperen

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama