Atatürk’ün Yurdumuz için Yaptıkları

Atatürk’ün Yurdumuz için Yaptıkları

Atatürk yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için 19 Mayıs 1919 (bin dokuz yüz on dokuz)’da Samsun’a çıktı. 23 Nisan 1920 (bin dokuz yüz yirmi)’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi açıldı. Kurtuluş Savaşı kazanılarak yurdumuz düşmanlardan temizlendi. 29 Ekim 1923 (bin dokuz yüz yirmi üç)’te cumhuriyet ilan edildi. Ankara yeni Türk devletinin başkenti oldu. Atatürk ,Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonra köklü değişikliklere imza attı.
Kılık kıyafette değişiklikler yapıldı. Fes, sarık gibi kıyafetler kaldırıldı. Yerine şapka getirildi. Arap harfleri kaldırıldı. Harf İnkılabı ile yeni Türk alfabesi kabul edildi ve okuma–yazma seferberliği başlatıldı. Soyadı kanunu çıkarıldı. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Kadın – erkek eşitliği sağlandı.

 Atatürk’ün Hayatı


Atatürk, 1881 (bin sekiz yüz seksen bir)’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi ve kız kardeşi Makbule Hanım’dır. Atatürk, Harp Akademisini bitirip kurmay subay olarak orduya katıldı. Yurdumuzu kurtarmak için 19 Mayıs 1919 (bin dokuz yüz on dokuz)’da Samsun’a çıktı. 23 Nisan 1920 (bin dokuz yüz yirmi)’de Büyük Millet Meclisini açtı. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. İlk cumhurbaşkanımız oldu. 10 Kasım 1938 (bin dokuz yüz otuz sekiz)’de İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda öldü.

Okullarda Bayrama Hazırlıkları

Bayram hazırlıkları tatlı bir telaş içinde geçer. Okullar ve sınıflar çiçeklerle, balonlarla ve bayraklarla süslenir. Öğrenciler okuyacakları şiirleri hazırlarlar. Binalara Atatürk resimleri ve bayraklar asılır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi olan 23 Nisan, her yıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanır. Bu bayramı Atatürk çocuklara armağan etmiştir.
Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a çıktığı tarih, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır. Atatürk bu bayramı gençlere armağan etmiştir. Yurdumuzun düşmanlardan temizlendiği tarih olan 30 Ağustos, her yıl Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

SORU:
❀ Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bay- ramı
◆ Zafer Bayramı
◆ Cumhuriyet Bayramı
✷ Gençlik ve Spor Bayramı
Yukarıdaki semboller temsil ettikleri bayramların yıl içinde kutlanma sırasına göre dizilecektir.
Buna göre, sembollerin dizilişi hangi seçenekteki gibi olmalıdır ?

44444

CEVAP:
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan’da , Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs’ta, Zafer Bayramı 30 Ağustos’ta, Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim’de kutlanır.
Buna göre sembollerin doğru dizilişi
❀ – ✷ – ❋ –✺ şeklinde olmalıdır.
Doğdu Yanıt B

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. aleyna rabia yavuz

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.