Yemek Yerken Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Yemek Yerken Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Yemekteyiz – Yemek Yerken Yapmamız Gerekenler:

Yemek yerken uymamız gereken görgü kuralları vardır. Bu görgü kurallarından bazıları şunlardır; sofraya oturmadan önce ellerimizi yıkamak, sofraya yemek yiyecek olanlarla birlikte oturmak ve yemeğe hep birlikte başlamak, tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek almak, ağzımızda yemek varken konuşmamak, sofrada çatal, kaşık, bıçak, peçete kullanmak, yemek yerken ağzımızı şapırdatmamak, yedikten sonra yemeği yapan kişiye teşekkür edip “eline sağlık” demek, yemeklerden sonra ellerimizi yıkayıp, dişlerimizi fırçalamak.

Planlıyım Başarılıyım – Zamanımı Planlıyorum:


Zaman değerli ve sınırlıdır. Bu yüzden zamanımızı verimli kullanmalıyız. Yapacağımız işleri belli bir plan dahilinde sıraya koyarsak hem çalışmaya hem de dinlenmeye zaman bulabiliriz. Plan yaparak işlerimizi daha kısa sürede ve düzenli bir şekilde yapabiliriz. Planlı bir yaşam, hayatta daha başarılı olmamızı sağlar. Günlük ve haftalık planlar yapabiliriz. Yapacağımız planlarda uyandığımız saati, kahvaltı saatimizi, okula gidiş ve geliş saatimizi, dinlenme, gezme, oyun ve spor için ayırdığımız zamanı, ders çalışma saatimizi, yemek saatlerimizi, ailemizle birlikte geçireceğimiz zamanın süresini, uyku saatlerimizi belirtmeliyiz.

Onlar da Çocuktu – Büyüklerimizin Çocukluğu:

Anne ve babalarımız da bir zamanlar bizim gibi çocuktu. Onlar da küçükken bizim gibi oyun oynamaktan, gezip eğlenmekten çok hoşlanırlardı. Yalnız onların oyunları bizim, günümüzde oynadığımız oyunlardan daha farklıydı. Aile albümlerimize bakarak anne ve babamızın çocuklukları hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

SORU:
4
Sait amca çocukluğunda oynadığı oyunu hayal etmektedir.
Buna göre, Sait amcanın hayal ettiği oyun aşağıdakilerden hangisidir?
Ekran Alıntısı
CEVAP:
A seçeneğinde bulunan uzaktan kumandalı araba ve B seçeneğindeki bilgisayar oyunu Sait amcanın çocukluğunda olmadığı için Sait amca bu oyunları oynamış olamaz. C seçeneğindeki topaç oyunu Sait amcanın çocukluğunda oynamış olabileceği bir oyundur.
Doğru Yanıt C

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. rabia
  2. defne
    • rabia

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama