Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalı?

Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalı?

Bilinçli Tüketici – Kaynakların Önemi:

Bilinçli bir tüketici; alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi yapar ve ihtiyacı olmayan bir ürünü almaz. Satın alacağı ürünün bütçesine uygun olup olmadığına bakar. Kaliteli ve ucuz ürün almaya çalışır. Bilinçli bir tüketici alacağı ürünün son kullanma tarihine bakar. Haklarını bilir ve haklarına sahip çıkar. Bilinçli bir tüketici kaynakları, araç ve gereçleri dikkatli kullanır. Biz de bilinçli bir tüketici olarak gerek evde, gerekse o- kulda elektriği, suyu gereksiz yere kullanmamalıyız. Kapı ve pencereleri gereksiz yere açıp ısı kaybına yol açmamalıyız.

Okulumuzu ve Çevremizi Koruyalım:

Evimizde, okulumuzda, yaşadığımız çevrede; pil, kâğıt, cam, plastik, metal atıklar gibi malzemeler doğaya atıldığında bunlar uzun süre kaybolmamakta ve doğaya zarar vermektedir. Bu atıklardan kâğıt, cam, plastik atıklar özel kutularda toplanarak geri dönüşümleri sağlanabilir. Böylece hem bu atıkların çevreye zarar vermesi engellenir hem de bu atıklar değerlendirilerek doğadaki kaynaklar hızla tüketilemez. Çevremizi korumak ve güzelleştirmek bir vatandaşlık görevidir. Bu konuda her vatandaşın sorumluluğu vardır ve herkes sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Öğrenim Hayatım – Atatürk:

Atatürk öğrenim hayatına Selanik’teki mahalle mektebinde başladı. Daha sonra bu okuldan ayrılıp çağdaş eğitim yapan Şemsi Efendi Okuluna geçerek ilkokulu burada tamamladı. İlkokulu bitirince Selanik Askerî Rüştiyesine başladı. Burada matematik öğretmeni ona “Kemal” adını verdi. Bu okulu başarı ile bitirip Manastır Askerî İdadisine gitti. Daha sonra İstanbul Harp Okuluna devam ederek teğmen rütbesi ile buradan mezun oldu. Buradan Harp Akademisine geçti. Kurmay yüzbaşı olarak Harp Akademisinden mezun oldu. Aynı yıl orduya katıldı.

SORU:

7

Atıkların yukarıdaki geri dönüşüm kutusunda atılması gereken kısımlar hangi seçenekte doğru verilmiştir?

Gazete     Pet        Kırık
şişe         bardak
A) 1             2                   3
B) 2              3                  1
C) 3                1                2

 

CEVAP:
Gazete, kağıttan yapıldığı için 2 numaralı kısma atılmalıdır. Pet şişe plastik olduğu için 3 numaralı kısma atılmalıdır. Bardak cam olduğu için 1 numaralı kısma atılmalıdır.
Buna göre atıkların geri dönüşüm kutusuna atılması gereken kısımlar, Gazete Pet şişe Kırık bardak 2 3 1 şeklinde olmalıdır.

Doğru Yanıt B

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. doktorporcese
  2. Cansu Ateş

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Yazının Bağlantısı: Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalı?
  • Tarih: 2 Mart 2013
  • Yazının Kategorisi: Hayat Bilgisi, İlköğretim
  • Yazar: İbrahim ERDOĞAN
  • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, ,
  • takdir teşekkür hesaplama