Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Nesli tükenmek üzere olan hayvan denilince aklımıza ilk gelen tür pandalardır. ancak ne yazık ki tehlike altında olan sadece bu sevimli hayvanlar değil. bir çok türün soyunun tükenmesinin en büyük sebebi maalesef insanlar. insanoğlunun kendilerine yaşam alanı yaratmak uğruna hayvanların yaşam alanlarını ortadan kaldırmaları, bu ve buna benzer insan kaynaklı zararlar bir çok hayvan türünün neslini tehlike altına sokuyor. işte yeryüzünde nesli tükenmek üzere olan hayvan türleri;

nesli tukenmekte olan hayvanlar-Panda: Anavatanı Çin olan bu sevimli hayvanların neslinin tükenmemesi için Çin’de özel bir çaba sarf edilmekte, panda avlamak ölüm cezasıyla sonuçlanmaktadır. bu hayvanların neslinin tehlikede olmasının en büyük sebepleri fazlasıyla tembel olmamalrı dolayısıyla çiftleşmemeleri ve sadece bambularla beslendikleri için bambuyu her mevsim bulamamalarıdır.

Kutup Ayısı: Küresel ısınmadan en önce ve en fazla etkilenen hayvanlardır. zira buzullar bu şekilde hızla erimeye devam ederse ileride yeryüzünde kutup ayısı diye bir hayvan türü kalmayacak.

Bu iki tür dışında nesli tükenmek üzere olan hayvan türleri şunlardır;

-penguenler

-kısa gagalı yunus

-sumatra kaplanı

-pigme borneo fili

-altın başlı langur

-cross river gorili

-javan gergedanı

-alageyik

-acem ceylanı

-çizgili sırtlan

-akdeniz foku

-telliturna

-bozkır kartalı

-kelaynak

-toros kurbağası

-ak kuyruklu kartal

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. figen
  2. esra
  3. eliffffffffff

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.