Empresyonizm Nedir? Empresyonist Sanatçılar ve Eserleri

Empresyonizm izlenimcilik, gün doğumu anlamlarına gelmektedir. 1874 yılında Paris’te düzenlenen bir sergide yer alan Claude Monet’ye ait Empresyon isimli tablo, bu akıma adını vermiştir.

empresyonizmde doğa üzerine çalışılır. doğadaki nesneler günün her saatinde değişik ışıklar altında farklı bir görünüme kavuşurlar, ışığa göre nesnelerin hem biçimi hem rengi değişir. empresyonistler doğadaki nesneler üzerindeki bu değişimleri yakalayıp resmederler.

önemli empresyonistler ve eserleri şunlardır;

-Cloude Monet: empresyonizmin öncüsü olarak kabul edilen Monet’nin önemli eserleri Ot Yığınları, Su Zambakları, Kavaklar’dır.

-Edouard Manet: daha çok manzara içindeki figürleri resmetmiştir. servis yapan bir genç kızı resmettiği Folies Bergeres Barı adlı eseri buna iyi bir örnektir. diğer önemli eserleri arasında Kırda Kahvaltı, Flüt Çalan Çocuk, Emile Zola sayılabilir.

-Auguste Renoir: açık havada bulunan figürleri tuvaline taşımıştır. önemli eserleri Mavi Kudeleli Kız, Denizcilerin Partisidir.

-Paul Cezanne: önemli eserleri Lestak’da Marsilya Körfezi, Kendi Portresi, Karısının Portresi ve Yıkananlar’dır.

-Vincent Van Gogh: yapıtlarında insanların korkularını, özlemlerini, acılarını yansıtır. bunda yaşamının bir bölümünü bunalım içinde geçirmesinin etkisi vardır. önemli eserleri Yıldızlı Gece, Boş İskemle, Ayçiçekleri

Empresyonist  Eserleri

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. Anonim
  • zerda
 2. Düşünen Hatun
 3. Gülfem
 4. emre
  • bilmem
 5. bgbgg
  • dehade ordan
 6. rezzan
  • Murat Demir
 7. merve
 8. cansu
  • Zelocan
 9. melisa
 10. ilknur
 11. gizem
 12. ziyaretçi
 13. merve
 14. ömer atılgan
 15. ipek
 16. misafir
 17. şerafettin akkaya
  • ipek
 18. Gurbetçi

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.