Rönesans Resim Sanatı ve Sanatçıları

Yeniden doğuş anlamına gelen Rönesans, 15. yy.da İtalya’da ortaya çıkan ve zamanla tüm Avrupa’ya yayılan sanat, edebiyat ve bilim alanındaki gelişmelerdir. yeniden doğuş terimi burada Antik Roma ve Yunan kültürünün yeniden canlanışını ifade eder. Rönesansla birlikte Ortaçağ’ın kilise etkili baskısı sona ermiş ve özellikle sanat alanında büyük gelişmeler yaşanmıştır.

Rönesans Resim Sanatı ve Sanatçıları

Rönesans resim sanatında din etkisinden çıkılmış, güncel konular ağırlık kazanmıştır. perspektif kullanılmaya başlanmış, manzara resimleri önem kazanmıştır. kullanılan renkler sıcak ve canlı renklerdir. portre yapımı yaygınlaşmıştır. bu dönemin önemli sanatçıları;

-Giotto di Bondone: Rönesans resim sanatının öncüsüdür.

-Leonardo da Vinci: yaptığı Mona Lisa tablosu Rönesans resim sanatının simgelerindendir. diğer önemli eserleri Son Akşam Yemeği, Kutsal Anne ve Muştulama’dır.

-Peter Brueghei: Köy yaşamını eserlerine bolca yansıtan Brueghei bu eserlerinde mizaha da yer vermeyi ihmal etmemiştir. Yaşlı Köylü Kadın, Köy Düğünü, Hasat, Haçın Kaldırılışı önemli eserlerindendir.

-Tziano Vecellio: Eserlerinde canlı, parlak renkleri kullanmaktan oldukça hoşlanan Vecellio’nun en önemli eserleri arasında Meryem’in Göğe Yükselişi, Eldivenli Adam, Vergi Parası sayılabilir.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. safigulakyol
  2. paşam
  3. paşam
  4. minion

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama