Kanal Cephesi’nin Özellikleri; I. Dünya Savaşı’nda Kanal Cephesi

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’na Almanya’nın başını çektiği ittifak devletlerinin yanında girmiştir. Osmanlı’nın savaşa girmesiyle savaş hem daha geniş alana yayılmış hem süresinin uzamasına yol açmış hem de Almanya’nın üzerindeki baskı azalmıştır. I. Dünya Savaşı’nda açılan cephelerden sadece iki tanesi taarruz cephesidir. Bunlardan biri Kafkas cephesi, diğeri ise Kanal cephesidir. Kafkas Cephesi hakkında bilgi için; I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi ve Önemi

Almanya’nın yoğun teşvikleri sonucu Osmanlı Devleti itilaf devletlerine 14 ocak 1915 tarihinde Kanal Cephesi’ni açmıştır. Kanal Cephesi’nin açılma sebebi İngiltere’nin Hint sömürge yollarını kontrol altında tutmak ve Mısır’ı İngilizlerden geri almaktı. bu arada müslümanların İngilizlere karşı harekete geçirilmesi planlanıyordu. Fakat Süveyş kanalına yapılan saldırıdan istenilen sonuç elde edilemedi ve Cemal Paşa’nın komutanlığı altındaki Osmanlı ordusu İngilizlere karşı başarısız oldu. bu başarısızlığın en büyük nedenleri ise ordudaki cephane ve giysi eksikliğiydi. zira askerler bölgenin 55-60 derece sıcağında kışlık yün giysilerle ve ayakkabısız savaşmak zorunda kalmışlardı.

Kanal Cephesi’nin önemi 

Kanal Cephesi, Kafkas cephesinden sonra Osmanlı Devleti tarafından açılan ikinci cephe olma özelliğini taşır. aynı zamanda I. Dünya Savaşı’nda kapanan ilk cephedir.

Almanya, Osmanlı ordusuna yardım göndermiş ancak Araplardan beklenen yardım alınamamıştır.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama