İran (persian) Kedilerinin Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?

İran kedileri uzun ve yumuşacık tüyleri, yuvarlak kafası ve sevimli mi sevimli basık suratıyla en çok rağbet gören evcil hayvanlar arasındadır. İran kedileri Persian olarak da bilinmektedir. Görünüm olarak Ankara kedisine çok benzer. oldukça zeki olan bu kediler özellikle yavruyken oldukça hareketli ve yaramaz olurlar. bu dönemlerini atlattıktan sonra ise pek çok kedi gibi miskinleşirler. yani günlerinin büyük bölümünü uyuyarak geçirmekten hoşlanırlar. insanları çok sevmekle birlikte yalnızlıktan da pek hoşlanırlar. eviniz kalabalık olduğunda gözlerden uzak bir yere çekilip uyumayı tercih ederler.

çocukları severler, başka kedilerle de iyi anlaşırlar. özgürlüklerine düşkün olan İran kedileri güzelliklerinin farkındadırlar ve bu nedenle pek kendini beğenmiş olurlar. her evcil hayvanda olduğu gibi İran kedileri de henüz yavruyken eğitilmelidir. yani vereceğiniz eğitime cevap vermesini istiyorsanız onu daha yavruyken eğitmeye başlamanız gerekiyor. tuvalet eğitimi dışında evinizde muhtelif yerleri tırmalamamasını, girmesini istemediğiniz odalara girmemesini vs. gibi konulardaki eğitimi yavruyken almalıdır.

En çekici özellikleri belki de uzun ve yumuşak tüyleri olan İran kedilerinin bu özelliği onların özel bir bakımdan geçirilmesini gerektirir. Onu her gün hiç üşenmeden taramanız yani fırçalamanız gerekiyor. bilindiği gibi kediler yıkanmaz çünkü onlar kendilerini yalayarak zaten yıkamış oluyorlar. bunun yerine tüylerinin mümkün olduğunca az dökülmesi, daha parlak ve sağlıklı olması için her gün fırçalamanızda fayda var. bu konuda bir ipucu vermek gerekirse; kedinizi fırçalarken yüzüne gelmeyecek şekilde pudra döküp bu şekilde tararsanız hem daha fazla tüyü temizlemiş olursunuz hem de tüyleri daha sağlıklı görünür. iran kedileri ortalama 8-10 yıl kadar yaşarlar.

tuvalet eğitimine gelince; kediler temiz hayvanlardır ve tuvalet eğitimi konusunda pek zorlamaz. ancak tuvalet eğitimini henüz yavruyken vermekte fayda var. bunun için en doğrusu kedi kumu almaktır. kedi kumu doldurulmuş kutunun içine bir kaç damla da çamaşır suyu damlatın. onun kokusunu alıp tuvaletini bir kere oraya yaptıktan sonra böyle devam edecektir. ancak kumunu sürekli değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

son olarak iran kedilerinin yüz yapıları nedeniyle gözleri akmaya meyillidir. bunun için gözlerini ılık çay suyunu bir pamuk yardımıyla gözlerine sürün.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. Nuray
  2. melisa .
  3. kedici
  4. Berna Ant
    • Anonim
    • Yücel orhan
  5. nazlı duman er
  6. nese

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.