Şehzade Mustafa Kimle Evlenmiştir? Şehzade Mustafa’nın Eşi Rumeysa Sultan ve Çocukları

Osmanlı İmparatorluğu’nun en uzun süre tahtta kalan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Mahidevran Sultan’dan olan oğlu Şehzade Mustafa’nın ilk eşi Ayşe Sultan, ikinci eşi ise Rumeysa Sultan’dır. Ayşe Sultan hakkında yeterli bilgi bulunmamakla birlikte ikinci eşi Rumeysa Sultan’ın aslen Bosna Hersek’li olduğu ve gerçek adının Nadia Frankos olduğu bilinmektedir. Babası Cüreyc isimli orta halli Boşnak bir terziydi. Annesi Cabarrania Fransız bir ressamdı.  12 yaşındayken Osmanlı haremine getirilen Nadia Frankos, zekası ve güzelliğiyle Şehzade Mustafa’nın dikkatini çekmiş ve nihayetinde onun eşi olmuştur.

Şehzade Mustafa ile Rumeysa Sultan’ın 2’si kız 2’si erkek olmak üzere 4 çocuğu olmuştur. Kız çocukları Mihrişah ve Handan Sultan; erkek çocukları ise Şehzade Orhan ve Şehzade Mehmet’tir.

Şehzade Mustafa Hürrem Sultan’ın entrikaları sonucu Sultan Süleyman tarafından boğdurularak öldürülmüş, o sırada henüz 7 yaşında olan oğlu şehzade Mehmet de, ileride babasının intikamını alacağı düşüncesiyle infaz edilmiştir. Rumeysa Sultan da Bursa’ya sürülerek burada infaz edilmiştir. mezarının nerede olduğu da bilinmemektedir.

Şehzade Mustafa’nın ölümüyle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. DAMLA KORKMAZ
  2. Anonim
    • kurucu
  3. yavuz ceran

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama