Altın En Çok Nerede Çıkarılır? Altının Özellikleri Nelerdir?

Dünyada en çok altın çıkaran ülke Güney Afrika Cumhuriyetidir.  ABD, Avustralya, Çin, Peru ve Rusya altın üretiminin en çok yapıldığı diğer ülkelerdir.  Türkiye ise altın üretimi konusunda AB ülkeleri arasında en çok altın üreten ülkedir. Türkiye’deki altın madenleri Bergama, Balıkesir, Gümüşhane, Erzincan, İzmir, Gümüşhane, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Konya, Sivas’ta yer alır.

Altın çok eski çağlardan beri madenlerin en değerlisi olmakla tanınmıştır. Havadaki oksijenden etkilenmemesi yani paslanmaması, asitlerin hiçbirinden zarar görmemesi onun değerini daha da arttırır.

Altın sadece 3 kısım derişik asit kloridrik ve bir kısım asit nitrik karışımı olan altın suyunda klorür etkisiyle erir.

Altın kolayca inceltilebilir. Elde edilen levhalar o kadar incedir ki bunların bin tanesi üstü üste gelse ancak1 mm.lik bir kalınlık meydana gelir.

Altın için kullanılan 14 ayar, 18 ayar, 22 ayar gibi tabirler onun saflık derecesini belirtmek için kullanılır. herhangi bir yabancı madenle karıştırılmamış olan altına 24 ayar altın denir. 18 ayar altın ise o altının 18 oranda saf altından, geriye kalan 6 oranın da bakır veya gümüşten meydana geldiği gösterir.

Eskiden daha çok süs eşyaları yapımında kullanılan altının bugün uluslar arası para değerlerini düzenleme alanında önemli bir etkisi vardır. Günümüzde artık altından para basılmasa da her devlet kağıt para çıkarmaya yetkili bankalarının kasalarında sakladığı altınlarla para dengesini düzenler.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. Yok
 2. Anonim
 3. sananeeeeeeee
 4. Anonim
 5. ismini vermek istemeyen selin
 6. eren
 7. toprak
 8. toprak
 9. esra
 10. Anonim
  • Hakan
 11. cavid
  • Anonim

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama