Kanın Görevleri Nelerdir? İnsandaki Kan Miktarı Ne Kadardır?

Damarların içini dolduran ve kalbin yardımı ile bütün vücudu dolaşan kan, hücrelere oksijen ve besin maddeleri taşır. Metabolizma sonucu oluşan zararlı atıkları toplar, hücrelerden uzaklaştırır.

Yetişkin bir insanda yaklaşık 5 lt. kan bulunur. Gebelikte kan miktarı artar. Kanın vücudumuzdaki görevlerini şöyle sıralayabiliriz;

-oksijeni akciğerlerden dokulara taşır. Hücreler de oksijeni kandan alırlar ve enerji üretiminde kullanırlar. Enerji üretimi sırasında hücre içinde karbondioksit açığa çıkar ve dışarı atılır. Kan, karbondioksiti solunumla dışarı atılması için akciğerlere taşır

-sindirim sisteminde besinlerden emilen yağlar, amino asitler, glikoz ve su, kan ile dokulara taşınır. Böylece hücreler için gerekli besin, enerji maddeleri ve su sağlanmış olur.

-kan, taşıdığı hormonlar, vitaminler ve inorganik maddeler aracılığıyla hücreler ve organlar arasındaki iletişimi ve düzeni sağlar.

-kan çeşitli hücrelerin yardımıyla vücudu yabancı maddelerin, mikroorganizmaların ve toksinlerin etkisinden korur.

-vücutta su ve tuz dengesinin korunmasına yardım ederek bütün hücrelerin belirli bir gerginlik içinde görevlerini sürdürmelerini sağlar.

-biyokimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan ısıyı içine alır ve vücut yüzeyinden uzaklaşmasına yardım eder. Böylece vücut ısısını dengede tutar.

-biyokimyasal etkinlikler sonucu ortaya çıkan asit ve bazları, kanda bulunan bikarbonat, fosfat, protein ve hemoglabin gibi tampon maddeler ile nötrolize eder ya da bu asit ve bazları akciğer ve böbreklere taşıyarak organizmadan uzaklaştırır.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. buse
  2. yasemin çağlayan
    • Anonim
    • umut can

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama