Kelebekler Hakkında Bilgi; Kelebeklerin Özellikleri Nelerdir?

Yüz bine yakın çeşidi bulunan kelebekler, ufacık pullarla örtünen ve boyları birkaç mm.den 15 cm.ye kadar değişen narin hayvancıklardır. Tropikal ormanlardan tutun da Buz Denizi kıyılarına kadar Dünya’nın hemen her yerinde kelebeklere rastlamak mümkündür. Kelebekleri uçuş zamanlarına göre Gündüz ve Gece kelebekleri olarak ikiye ayrılır.

Gündüz kelebekleri; vücutları ince yapılıdır. Bir yere konup dinlenmek istedikleri zaman pul kanatlarını gövdelerinin üzerinde bitiştirerek dimdik tutarlar.

Gece kelebekleri; tüm gün güneş ışığından saklanacak bir yer arar, geceleri dolaşmaya çıkarlar. Geceleri lambaların etrafına üşüşen kelebeklerdir. Gece kelebeklerinin vücutları daha iri, kanatları daha kalındır.

Kelebekler Ne Kadar Yaşar?: kelebeklerin bazı çeşitleri birkaç gün, bazıları birkaç hafta, bazıları ise bir yıl kadar yaşar.

Kelebeklerde Başkalaşım: dişi kelebek yumurtalarını yaprakların alt yüzeyine bırakır. Bu yumurtalardan çıkan tırtıllar yaprakları kemirerek büyümeye başlar. Beslenip gelişimini tamamlayan tırtıl bundan sonra bir dinlenme ve uyku dönemine girer. Koza dönemi denilen bu evre içinde ağzının yanındaki bir bezin çıkardığı ipeksi bir iplikten kendisine bir odacık örer. En büyük değişim ise bu odacık içindeki uykusu sırasında olur. tırtıl burada kelebek biçimine dönüşmeye başlar. Başkalaşımını tamamlayınca kabuğu yararak dışarı çıkar.

Kelebeklerin Özellikleri: erkek kelebekler güzel kokuludur, dişi kelebekler ise ya  kokusuzdur ya da kötü kokarlar. Ancak bu kötü koku onları kuşlara yem olmaktan kurtarır. Kelebeklerin bazı türleri uzaklara gidemez, bazıları ise uzun yolculuklara çıkar. Göç eden kelebekler binlerce, milyonlarca gruplar halinde bu göçü gerçekleştirirler.

Kelebeklerin başkalaşım sonucunda hiçbir zararları yoktur. Ancak tırtıl iken bazıları sebze bahçelerine zarar verir.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. İremsu
 2. bilinmeyen
 3. Mine
 4. betül
  • betül
 5. çağrı
 6. murat
 7. jack sparrow
 8. selenay korkmaz
  • bilinmeyen
 9. emine
 10. gamze
 11. aysel şahinkuşu
 12. MEHMET
 13. .........
 14. beyza
 15. saane
 16. busenur
  • saane
 17. misafir
 18. melisa
 19. esra
  • esra
 20. özlem kılıç
  • Anonim

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama