Eskimolar Kimdir? Eskimoların Kültürleri ve Yaşayışları

Eskimo ne demek?: Eskimo kelimesi “çiğ besin” anlamına gelir. Bu ismin onlara Eskimolar’dan pek de hoşlanmayan Amerika kızılderilileri tarafından verildiği tahmin ediliyor. Eskimolar kendilerine halk anlamına gelen “inniut” adını verirler.

Eskimolar nerede yaşar?: Dünyamızın buzlarla kaplı kuzey bölgelerinde yaşayan Eskimoların hangi ırk ve soydan geldikleri üzerinde değişik teoriler vardır.  ilk Eskimo boylarının bundan iki bin yıl önce Kanada’nın ABD sınırındaki Superior Gölü ormanlarında yaşadıkları tahmin ediliyor. bunlardan bir grubunun sonraları Buz Denizi kıyılarına, bazılarının Grönland adasının batı ve güney kıyılarına yerleştikleri ileri sürülmektedir. Birçoğu da Alaska kıyılarına ve Sibirya’ya yerleşmişlerdir. Eskimoların günümüzdeki toplam nüfusu 150 bindir.

Eskimoların Özellikleri: Kısa boylu, çekik gözlü Eskimoların derileri sarı, saçları düz ve siyahtır. Eskimo erkeklerinin saçları uzundur.

Eskimolar çok sakin, kendi hallerinde yaşayan insanlardır ve yabancılarla çabuk kaynaşırlar. savaş, kavga nedir bilmezler. sürekli gülümserler. kendilerine lazım olmayan bir şeyi başkasına vermekten zevk duyarlar. ödünç nedir bilmezler, veirlen bir şeyi geri almazlar.

Eskimoların Yaşayışları: İgloo denilen evlerde yaşarlar. Pencereler, cam gibi saydam buz levhalarından yapılmıştır. kapılar, içeriye ancak sürünerek girilecek kadar ufak, tahta ile örtülü deliklerdir. igloo deinlen b u kulübeler en fazla 3 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir. içlerinde buzdan yapılmış kerevetler vardır ve bunların üzerinde oturup yatarlar. Havalar ısınmaya başlayıp igloolar erimeye yüz tutunca geyik postlarından yaptıkları çadırlara taşınırlar.

Eskimoların Dili: Eskimoların dili Eskimo-Aleut dilleri topluluğunun bir koludur. Genizden konuşulur.

Eskimoların dini: tabiat kuvvetlerini idare eden ruhların varlığına inanırlardı. Son yıllarda Beyazlar’ın etkisinde kalan Eskimolar onların dinlerini de benimsemeye başladılar. Eskimoların arasında hıristiyanlık dinini kabul edenlerin sayısı az değiildir.

ilkel durumda bulunan Eskimo kabileleri angakok adını verdikleri şamanların etkisi altında yaşarlar. angakoklar doktorluktan büyücülüğe kadar her işi yaparlar.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. ysodogoh
 2. Kaya
 3. mehtap
 4. zeynep
 5. DaRkXxXMqnTR
 6. sema
 7. mira
 8. erhancan2000
 9. azra
 10. ÇiLqiNinJa
 11. adem kıyıcı
 12. adem kıyıcı
 13. Larissa Yılmaz
 14. Anonim
 15. jack sparow
 16. ERDEM KAYMAK
 17. damla su güzel
 18. ghghghgh
 19. Anonim
 20. fghfghgf
 21. ezgi su
 22. ayşe
 23. ayşe
 24. sıla pala
 25. fatmanur gülcemal
 26. yağmur
 27. sanane
 28. çağla
 29. adsız
 30. esma
 31. AYÇA
 32. ezel akba
 33. adsız
 34. SeVgİ hAzAl GüN
 35. sevdenur kargı
 36. sevdenur kargı
 37. enes
 38. ece
  • ece
  • reyhan
 39. adsız
 40. bilim çocuk
 41. ramazan
  • ece
   • reyhan
 42. TUANA SEVİNÇ
 43. harry styles boy direction EFDEG
 44. Berk
 45. mümine
  • harry styles boy direction EFDEG
 46. dilara avcı
  • mümine
  • Anonim
  • anonim
 47. dilara
  • öykü
 48. güler
 49. Anonim
 50. efe
  • Esra erdinç

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama