İnsan Vücudunda Kaç Tane Kas Vardır? Kas Çeşitleri ve Özellikleri

Kaslar doğumdan ölüme kadar bir çok önemli görevi üstlenirler. Vücut ısısının hemen hepsini meydana getiren, bedenin hareketlerini yaptıran, konuşmaktan tutun da koşmaya kadar bir çok işlemi gerçekleştirmemizi sağlayan kaslar büyük bir sorumluluk üstlenirler. insan vücudundaki kasların toplam sayısı yaklaşık 500’dür. vücut ağırlığının üçte ikisini oluştururlar.

Kas çeşitleri ve özellikleri ise şöyledir;

Çizgili Kaslar: enlemsel çizgiler durumunda liflerden oluşmuş, bir saç demetini andırırlar. insan vücudunun hareketini sağlayan kaslardır.orta büyüklükteki bir çizgili kasta ortalama 10 milyon kas lifi vardır. baş, gövde, kol, bacak kasları bu çeşit kaslardandır. çizgili kasları istediğimiz anda hareket ettirebiliriz. bu nedenle bu kaslara istemli kaslar da denir. beyinden buyurulan emirleri yerine getirirler.

Yalız Kaslar: uzamış hücreler veya liflerden oluşurlar. çizgisel şeritleri yoktur. mide, bağırsak, sidik torbası, solunum borusu ve kan damarları gibi içi boşluklu organları çevirirler. yalız kaslar canlı bir organizmada ilk önce oluşan kaslardır. istemli olarak çalıştırılamayan bu kaslara istemsiz kaslar denir.

Kalp Kasları: vücudumuzdaki bütün kasların en önemlisidir. kalp, özel biçimde oluşmuş çizgisel şeritlerden yapılmıştır. aralarında ağızlaşmış  olan bu çizgisel şeritler, bir bütün olarak çok güçlü bir kas meydana getirirler. kalp, ortalama 70 yıllık bir ömürde 250 milyon kere atar.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. 159632478
 2. ans
  • Arda
  • mehmet
 3. elif
 4. Anonim
 5. AYŞE
  • Anonim
 6. bkt
  • yavuz

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama