Balkan Antantı Nedir? Balkan Antantı’na Katılan Devletler Hangileridir?

Balkan Antantı, Balkan devletlerinin bir araya gelerek 1934 yılında oluşturduğu birliktir. Dönemin Hitler Almanyası ve özellikle İtalya’nın Akdeniz ve Balkanlar üzerinde yayılma politikası takip etmesi, ülkeler arasındaki silahlanma yarışı Balkan devletlerini güvenlik arayışına itmiştir. bunun sonucunda Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya Atina’da bir araya gelerek 9 şubat 1934 tarihinde sınırlarını güvence altına alacak olan Balkan Antantını oluşturmuşlardır. Balkan Antantı ile bu devletler birbirlerinin sınırlarına saygı göstermeyi temin ediyordu. bu nedenle Balkan Antantı’na barış anlaşması da diyebiliriz.

ancak bu birliğe katılmaya yanaşmayan Balkan devletleri de vardı. örneğin Arnavutluk ve Bulgaristan. peki bu devletler barış yanlısı olmadıkları ya da yayılma politikası izledikleri için mi katılmamıştı bu birliğe? kısmen evet diyebiliriz. zira Bulgaristan, Balkan Savaşlarıyla tam olarak ulaşamadığı hedefine ulaşma derdindeydi; “Büyük Bulgaristan” hayaline ulaşmak istiyordu ve komşu ülkelerin topraklarında hak iddia ederek genişlemek istiyordu.  Arnavutluk ise İtalya’nın etkisi altında olduğundan Balkan Antantı’na katılmaya yanaşmadı.

Türkiye Balkan Antantı ile batı sınırını güvence altına almış oluyor, aynı zamanda bu dönemde izlediği “yurtta barış dünyada barış” ilkesinin gereğini yerine getirerek uluslar arası barıştan yana olduğunu bir kez daha göstermiş oluyordu.

Ancak ne var ki Balkan Antantı uzun ömürlü olamamış, sadece 5 yıl sonra II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi nedeniyle bu birlik dağılmıştır.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. berken
  2. Anonim
  3. Anonim
  4. şeyma
    • şeyma
      • Anonim

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama