Pandora’nın Kutusu Nedir? Mitolojide Pandora’nın Kutusu

Pandora’nın Kutusu deyimini birçoğumuz mutlaka duymuşuzdur. Pandora nedir, Pandora’nın Kutusu neyi anlatır? Mitolojide, tüm kötülüklerin ortaya çıkma noktasıdır Pandora’nın Kutusu. İşte Pandora’nın Kutusu’nun hikayesi;

Kaynağını Yunan mitolojisinden alan Pandora’nın Kutusu efsanesinde; Yunan tanrıları içinde insanoğluna en yakın olan Prometheus insanlara bir çok hediye vermesi nedeniyle diğer tanrıların gazabına uğrayarak mahkum edilmiş bir tanrıdır.

İnsanoğluna kızan Zeus onlardan ateşi geri alınca Prometheus tanrıların tanrısına karşı gelerek tanrısal ateşi insanlara ulaştırmak için Olympos dağına çıkar. Buna çok kızan Zeus hem Prometheus hem de insanlara bir oyun oynar. İnsanları sadece erkek olarak yaratmış olan tanrıların tanrısı Zeus, tüm güzellikleri bir araya toplayarak ilk kadını yaratır. Ona güzellik ve hediyeler verir. Ve “herkesin armağanı” anlamında ismini Pandora koyar. Prometheus, Zeus’un yapacaklarını tahmin ederek kardeşi Epimetheus a tanrıların tanrısından gelecek armağanları almamasını söyler. Prometheus un tüm uyarılarına rağmen Pandora, Kral Epimetheus u güzelliğiyle kendine hemen hayran bırakır.Pandora sarayda yaşadığı günler boyunca kendisine Zeus tarafından verilen ve kesinlikle açılmaması emredilen sandık onun ilgisini hep çeker. Pandora tüm emirleri unutarak sandığı açtığında yaptığı hatanın ne kadar büyük olduğunu geç de olsa fark eder. İnsanlığa zarar verecek olan bu kutudan hastalık, acılar, kederler vs. tüm kötülüklerin tamamı çıkar ve insanlığın başına bela olur.

Pandora son anda sandığı kapatmayı başarır ve sadece insanlığın elinde tek güzel şey olan “umut” kalır. Bu sebeple insanlar o günden sonra kötülükten umut ederek kurtulmaya çalıştılar. Bu hikaye kötülüklerin ve umudun dünyaya yayılışı ve kadınsal güzelliğe ve meraka hicvi anlatmakta.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorum
  1. selin

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama