Yeni Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır? Nüfus Cüzdanı Çıkarmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Nüfus cüzdanınızı yenilemek istiyorsunuz fakat hangi yolu izleyeceğinizi bilmiyorsunuz. Nüfus cüzdanını değiştirmek isteyenler ya da nüfus cüzdanını kaybedip yenisini çıkarmak isteyenler, bu yazımız sizler için;

Eğer nüfus cüzdanınızı yenilemek ya da değiştirmek istiyorsanız önce yanınıza son altı ay içinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf alarak ikamet ettiğiniz bölgenin muhtarlığına gidip buradan nüfus cüzdanı değiştirme belgesini doldurmanız gerekiyor. Vesikalık fotoğraflarınızdan biri bu belgeye yapıştırılarak muhtar tarafından size verilecek ve siz bu belgeyle bulunduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne gideceksiniz. Nüfus cüzdanınız burada değiştirilecek.

Peki nüfus cüzdanını kaybedenler ne yapmalı. Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi fark ettiğiniz anda hiç vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz polis karakoluna giderek gerekli tutanağı tutturmanız gerekiyor. Bu tutanakla birlikte iki adet vesikalık fotoğrafı ikamet ettğiniz bölgenin muhtarına götürmelisiniz. ancak kimliğiniz olmadığı için bu niteliğe sahip bir belgenin yanınızda olması gerekir. Örneğin ehliyet, pasaport, öğrenci kartı, evlenme cüzdanı vb. Muhtarlıkta nüfus cüzdanı değiştirme belgesini doldurup 1 adet fesikalık fotoğraf yapıştırıldıktan sonra-diğer vesikalık fotoğrafla birlikte- ilçe nüfus müdürlüğüne giderek burada nüfus cüzdanınızı çıkartabilirsiniz.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorum
  1. Anonim

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama