Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Ders çalıştığımız ortam uygun şekilde aydınlatılmalı, çok sıcak veya çok soğuk olmamalı, sessiz olmalı.Televizyon izleyerek veya müzik dinleyerek ders çalışmamalıyız. Ders çalışırken boyumuza uygun bir sandalyede oturarak masada çalışmalıyız. Yatağa yatarak ders çalışmak doğru değildir. Ders çalışma masamızın etrafında dikkatimizi dağıtacak bir şey bulunmamalıdır.

Türk Milletinin Sahip Olduğu Hak ve Hürriyetler Nelerdir?


İnsanların toplumda barış, huzur ve güven içinde yaşaması yasaların sağladığı hak ve özgürlüklerle mümkün olur. Yasalarla güvence altına alınan bazı hak ve özgürlükler yaşama, barınma, kişi güvenliği, düşünce özgürlüğü, eğitim görme hakkı, din ve vicdan özgürlüğüdür. Bugün sahip olduğumuz hak ve özgürlüklerin birçoğunu Atatürk’ün önderliğinde kazandık. 18 yaşına gelen her Türk vatandaşı milletvekili, belediye ve muhtarlık seçimlerinde oy kullana- bilir. Cumhuriyetten sonra Atatürk’ün önderliğinde kız, erkek herkes eğitim görme hakkı kazanmıştır. Cumhuriyetten sonra insanlar istediği gibi düşünüp, düşüncelerini yasalara uygun olarak açıklama hakkı kazanmışlardır. Cumhuriyetten sonra çocuklar da bazı hak ve özgürlükler elde etmiştir. Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, bütün çocukların sağlık, beslenme ve eğitim hakkı vardır. Çocuklar yaşları ve güçlerine uygun olmayan işlerde çalıştırılamaz.

Ailedeki Liderlik Rolü


Ailemizde işleri yönlendiren, idare eden birileri vardır. Bu, bazen annemiz, bazen babamız, bazen de biz olabiliriz. Herkesin, üzerine düşen ve aileyi ilgilendiren konularda liderlik yapması gerekir. Bir lider doğru kararlar alabilen, topluma yol gösteren, yapılması gerekenleri planlayan ve düzenleyen biri olmalıdır.

Niçin Tasarruf Yaparız?

İhtiyaçlarımız karşılanmadığında yaşamımız güçleşir. Hayatımızı sürdürebilmemiz için gerekli olmayan, ancak alınmasını arzuladığımız şeyler ise isteklerimizdir. Aile bütçemizden harcama yaparken öncelikle yiyecek, giyecek, yakacak gibi zorunlu ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız. Gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve her an ortaya çıkabilecek birtakım zorunlu ihtiyaçlarımız için para biriktirmeliyiz.

SORU:
Aşağıdaki görsellerde yer alan çocuklardan hangisinin ders çalışma şekli doğrudur?
5
CEVAP:
Doğru ders çalışma şekli boyumuza uygun bir masa ve sandalye kullanarak, sessiz ve dikkatimizi dağıtmayacak bir ortamda çalışmaktır. Bu kurallara uygun ders çalışma şekli C seçeneğinde görülmektedir.
Doğru Yanıt C

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. buse
    • deniz
      • deniz
  2. simge
  3. merve nur ceyran

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama