Aile İçinde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

 Ailemden Kime Benziyorum?

Aile bireyleri arasında benzerlikler olabilir. Her birimiz anne ya da babamıza benzeriz. Benzerlikler olduğu gibi aile bireyleri arasında farklılıklar da olabilir. Boyumuz, göz rengimiz, saç rengimiz, vücut yapımız farklı olabilir. Olaylar karşısında tepkilerimiz, duygularımız farklı olabilir.

Aile İçinde Karalar Nasıl Alınır?

Aile içinde bir karar alınırken ailedeki bütün bireyler düşüncelerini söyleyebilmelidir. Kararların hep birlikte alındığı ailelerde aile üyeleri arasındaki sevgi ve saygı artar. Aile üyeleri daha mutlu olur.

Aile İçinde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Evde aile ortamında yaşarız. Ailede uymamız gereken birtakım kurallar vardır. Evde uymamız gereken kurallardan bazıları; eve zamanında gelmek, yatış ve kalkış saatlerine uymak, eşyaları düzenli kullanmak, odamızı toplamak, evdeki temizlik kurallarına uymak, kaynakları verimli kullanmak… Kurallar aile üyelerinin ortak kararıyla alınmalıdır.

Aile İçi Görevlerimiz Nelerdir?

Her ailede evde yapılması gereken birçok iş vardır. Aile içindeki işler yardımlaşarak, hep birlikte yapılmalıdır. Anne ve baba evin temizlik, tamirat gibi işlerini yaparken çocuklar da kendi odalarını toplamalı, oynadıktan sonra oyuncaklarını yerine koymalı, bazı kolay işlerde anne ve babalarına yardım etmelidirler. Aile içindeki görev paylaşımı ve yardımlaşma aile üyeleri arasındaki birlik ve beraberlik duygularını güçlendirir.

Kişisel Eşyalarımızı Nasıl Kullanmalıyız?

Okulda, evde veya sokakta pek çok eşya kullanırız. Bu eşyalara özen göstermeliyiz. Çünkü özensiz kullanılan eşyalar çabuk yıpranır ve eskir. Özensiz kullanılan eşyalar aile bütçesine zarar verir. Başkalarının eşyalarını kullanırken sahibinden izin almalıyız. Eşyalarımızı kullanırken onlara zarar vermemeli, dikkatli kullanmalıyız.

SORU:2

Ayla’ya, anne ve babasına ait yukarıdaki resimler incelendiğinde hangisi söylenemez?
A) Ayla’nın saçları annesinin saçlarına benzemektedir.
B) Ayla babası gibi esmer tenlidir.
C) Ayla’nın gözrengi babasının göz rengine benzemektedir.

CEVAP:
Ayla ve annesinin saçları sarı kıvırcık olduğu için benzerdir. Ayla ve babasının gözleri siyah olduğu için benzerdir. Ancak, Ayla esmer tenli değil beyaz tenlidir.
Doğru Yanıt B

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. elif ozturk
  2. elif
    • reyyan

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama