Mesleklerin Önemi Nedir?

Meslekler Hayatı Nasıl Kolaylaştırır ?

Mesleklerin Önemi:

Çevremizde çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışan birçok insan vardır. Bu insanlar ihtiyaçlarımızı karşılayarak hayatımızı kolaylaştırırlar.
Doktorlar, hastaları muayene ederler. Hastaların iyileşmeleri için uygulanacak tedaviye karar verir ve bunun için gerekli ilaçları reçetelere yazarlar. Hemşireler, insanları hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendirirler. Çöpçüler, cadde ve sokaklarımızı düzenli olarak temizlerler. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin, insanların beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli katkıları vardır. Eczacılar, doktorların düzenlediği reçetelerde yer alan ilaçları hastalara verirler. Mühendisler, kendi alanları ile ilgili yeni çalışmaları ile yaşamımızı kolaylaştırırlar. Polisler, yaşadığımız yerin güvenliğini sağlarlar. Öğretmenler, bilmediklerimizi bize öğretir, bizi hayata hazırlarlar. Avukatlar, ortaya çıkan anlaşmazlıkların çözümü sırasında insanların haklarını savunurlar. Bütün meslekler toplum için önemlidir. 5

 

 

Topluma Örnek Kişiler Kimlerdir ?

Ali Kuşçu,15. yüzyılda yaşamış olan önemli bir astronomi ve matematik bilginidir. Fatih Sultan Mehmet tarafından
İstanbul’a davet edilen Ali Kuşçu Ayasofya’ya müderris olarak atanır. Burada Fatih Külliyesi’nin programlarını hazırlamış, astronomi ve matematik dersleri vermiştir. Gazi Yaşargil, beyin anatomisi ve genel cerrahi alanında çalışmalar yaptı. 30 Ekim 1967 tarihinde cerrahi mikroskop kullanarak ilk beyin bypass (baypas) ameliyatını gerçekleştirdi. Sabiha Gökçen’i, Atatürk ağabeyinden izin alarak evlat edindi ve onu Ankara’ya götürdü. Atatürk’ün de desteği ile Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi. Sabiha Gökçen, Türk havacılık tarihinde üstün başarılara imza attı. Mehmet Okur, Tofaş, Efes Pilsen gibi takımlarda basketbol oynadı. Türkiye Kupası Dörtlü Finali’nde üst üste iki kez “En Değer- li Oyuncu” seçildi. NBA’de oynayan Mehmet Okur, NBA tarihinde All Star seçi- len ilk Türk oldu. İyi bir dalgıç olan Yasemin Dalkılıç Türk millî takımını temsil ederken önemli dalış rekorları kırmıştır.

SORU:
Polisler insanların hangi ihtiyacını karşılar?
A) Sağlık B) Güvenlik
C) Eğitim
CEVAP:
Polisler insanların güvenlik ihtiyacı- nı karşılar. Sağlık ihtiyacı doktor ve hemşireler tarafından, eğitim ihtiya- cı öğretmenler tarafından karşılanır.
Doğru Yanıt B

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. MUHAMMET BUĞRA
 2. MUHAMMET BUĞRA
 3. yassemin kızılgedik
 4. zeynep topcu
  • MUHAMMET BUĞRA
 5. zeynep topcu
 6. benim adım kerem
 7. semih emre bayrakçı
 8. semih emre bayrakçı
  • Anonim
   • zeynep topcu
 9. emre ozan
 10. berra
 11. dilara
 12. melis
 13. cenk
 14. umut
 15. Caner GÜL
 16. leyla
 17. banuma never
 18. beyza
 19. gülşen eser

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Detayı ..
 • Yazının Bağlantısı: Mesleklerin Önemi Nedir?
 • Tarih: 4 Mart 2013
 • Yazının Kategorisi: Hayat Bilgisi, İlköğretim
 • Yazar: İbrahim ERDOĞAN
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın:
 • Etiketler:, ,