Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi Savaş ve Antlaşmalar

Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Dönemi 1299-1451 yılları arasını kapsamaktadır. Kuruluş döneminin ilk padişahı Osman Bey, son padişahı ise II. Murat’tır. Kuruluş döneminde toplamda 6 padişah tahta geçmiştir. Bu dönem Osmanlı Devleti Bizans ve Haçlılarla sürekli mücadele halindedir. Kuruluş döneminin önemli savaş ve antlaşmaları şunlardır; (ayrıca bknz Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi)

OSMAN BEY DÖNEMİ (1281-1326)

-Koyunhisar Savaşı (1302): İlk Osmanlı-Bizans savaşıdır.

ORHAN BEY DÖNEMİ (1326-1362)

-Maltepe (Palekanon) Savaşı (1329): Osmanlı ve Bizans arasında yapıldı. Osmanlı Devleti’nin zaferiyle Bizans’ın Anadolu’daki etkisi zayıfladı. Kocaeli Yarımadasının fethine zemin hazırlandı.

I. MURAT DÖNEMİ (1362-1389)

-Sazlıdere Savaşı (1363): Osmanlı ile Bizans-Bulgar orduları arasında yapıldı. Osmanlı kazandı, Edirne fethedilerek başkent yapıldı.

-Sırpsındığı Savaşı (1364): Osmanlı Devleti ile Haçlı ordusu. Osmanlı Devleti’nin Haçlılarla yaptığı ilk savaştır. Osmanlıların zaferiyle sonuçlananan bu savaşın önemi Bulgarların Osmanlı üstünlüğünü tanıması ve Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda ilerleyişinin kolaylaşmasıdır.

-Çirmen Savaşı (1371): Osmanlı Devleti ile Haçlılar (Sırp ve Makedonlar) arasında yapıldı. Osmanlıların zaferiyle Sırplar vergiyebağlandı.

-Ploşnik Savaşı (1388): Osmanlı ile Haçlılar arasında yapılan bu savaşta Osmanlı Devleti ilk yenilgisini aldı

-I. Kosova Savaşı (1389): Osmanlı ile Haçlılar arasında yapıldı. Osmanlı’nın zaferiyle sonuçlandı. Sırbistan Osmanlı üstünlüğünü tanıdı ve Balkanlardaki Osmanlı hakimiyeti güçlendi. Osmanlı ilk kez bu savaşta top kullandı. I. Murat zaferden sonra savaş alanını gezerken bir Sırp askeri tarafından öldürüldü. Savaş alanında ölen ilk padişahtır.

YILDIRIM BAYEZİD DÖNEMİ (1389-1402)

-Niğbolu Savaşı (1396): Osmanlı Devleti ile Haçlılar (Macar, Fransızlar, İngilizler, Lehler, İtalyanlar) arasında yapıldı. Ortaçağ tarihinin Osmanlı’ya karşı düzenlenen en büyük Haçlı ordusudur. Osmanlı büyük zafer kazanmış ve Balkan hakimiyetini daha da güçlendirmiştir.

-Ankara Savaşı (1402): Osmanlı Devleti ile Timur İmparatorluğu arasında yapıldı. Osmanlı yenildi ve Bayezid’in oğulları arasında 11 yıl taht kavgaları yaşandı. bu döneme Fetret Devri denir. Bu yenilgiyle Yıldırım Bayezid esir düştü ve ardından öldü. Balkan fetihleri durdu, Anadolu siyasi birliği bozuldu, Osmanlı Devleti dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Çelebi Mehmet Dönemi (1413-1421)

-Çalıbey Deniz Savaşı (1416): Osmanlı ile Venedik arasında yapıldı. Osmanlı Devleti’nin ilk deniz savaşıdır ancak yenilgiyle sonuçlanmıştır.

II. Murat Dönemi (1421-1451)

-Edirne-Segedin Antlaşması (1444): Osmanlı Devleti ile Macarlar arasında yapıldı. bu antlaşmaya göre Sırbistan ve Eflak Osmanlı Devleti’ne vergi verecekti. Osmanlı Devleti’nin yaptığı ilk antlaşmadır. Ancak kağıt üzerinde kalmıştır. Çünkü taraflar arasında 10 yıl savaş yapılmayacak hükmüne rağmen aynı yıl haçlılar saldırıya geçmiştir.

-Varna Savaşı (1444): Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında yapıldı. Osmanlı kazandı. Bu zaferle Osmanlı Devleti Ankara Savaşından sonra eski gücüne kavuştuğunu kanıtlamış oldu.

-II. Kosova Savaşı (1448): Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında yapıldı. Kuruluş döneminin en önemli savaşıdır çünkü Osmanlı zaferiyle biten bu savaştan sonra Osmanlı Devleti saldırıya, Haçlılar savunmaya çekilmiştir. Bu durum 1683 II. Viyana Kuşatmasına kadar devam etmiştir. ayrıca Haçlılar Türkleri Balkanlardan atamayacaklarını anlamış, Balkanlar kesin olarak Türk yurdu olmuştur.

Duraklama ve Gerileme Döneminde Yapılan Antlaşmalar

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. anan
 2. Koray
 3. Berna
 4. bilinmeyen
 5. nazlı
 6. mert
 7. mert
 8. derin47
  • derin47
 9. Danteline
 10. hyr
 11. Anonim
 12. derya
 13. Alara
 14. ali
 15. hatice
 16. burak yıldırım
 17. hatice
  • oooyyyeee
 18. hatice
 19. ECEM
 20. sudenur Engin
  • dilara
   • sena
    • Anonim

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.