Hitit Sanatının Özellikleri Nelerdir? Hitit Sanatı Hakkında Bilgi

Anadolu’da ilk büyük uygarlığı meydana getiren Hititler sanat alanında da gelişme göstermişlerdir. yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen bulgularda Hitit sanatının ağırlıklı olarak dinsel nitelikli olduğu görülmüştür. zira Hititlere ait pek çok tapınak ve tanrı heykeli bulunmuştur.

Hitit Mimarisi: Hititler’in başkenti Hattuşaş’tır (Çorum yakınlarındaki Boğazköy). Hitit mimarisinin en güzel örnekleri burada görülür. Kentin etrafında surlar ve bu surlara yapılan Kral Kapısı, Aslanlı Kapı ve Yer Kapı kentin üç ana girişidir. Hititler bu kapıları kabartmalarla süslemişler, şehrin altına potern adında yeraltı geçitleri yapmışlardır. Tanrının evi olan tapınaklar ise genelde dar ve uzun odalardan oluşur.

Mimari alanda Hitit sanatına at en önemli bir diğer özellik ise orthostatlardır. Orthostat dinsel olsun, askeri ya da sivil mimaride olsun yapıları dış etkilere karşı korumakla birlikte güzel bir görünüm kazandıran, yapıların dış cephelerine yapılan taş bloklardır.

Hitit Heykelleri: Hititler, kale surlarının kapılarına yaptıkları aslan, kral ve başıyla gövdesi farklı betimlenmiş sfenkslerle bu alanda gelişim göstermişlerdir. bunun dışında ryton adı verilen kuş, boğa gibi hayvan biçimli içki kapları da Hititlerde heykel sanatına örnek olarak verilebilir.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. Pepee
  2. sema
  3. maça kızı

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama