Türkiye’deki İklim Tipleri ve Özellikleri

Yeryüzü şekilleri, denize yakınlık faktörlere göre iklim unsurları da değişik nitelik gösterir. ülkemizde de batıdan doğuya, güneyden kuzeye gidildikçe değişkenlik gösteren yeryüzü şekilleri ve denizellik faktörleri nedeniyle farklı iklim tipleri görülür. Türkiye’de başlıca 3 iklim tipi vardır. bunlar Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim tipleridir. özellikleri ise şöyledir;

1) Akdeniz iklimi: yaz ayları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklim tipinde yıllık ortalama sıcaklık 0 derecenin altına düşmez. bu iklim tipi Ege, Akdeniz ve Marmara kıyılarında görülür.

2) Karadeniz iklimi: Karadeniz iklim türünde her mevsim yağışlıdır. bu iklimin en tipik örneği Rize ilimizde görülür. yağışların en çok görüldüğü mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. Karadeniz kıyılarında görülen bu iklimde yıllık ortalama sıcaklık 0 derecenin altına inmez.

3) Karasal iklim: yaz ayları genel olarak sıcak ve kurak, kış ayları çok soğuktur. bu iklim tipi iç anadolu, doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerimizde görülür. ancak yükseltiye göre farklılıklar görülür. örneğin güneydoğu anadolu bölgesinde yükselti az olduğu için yazları çok sıcak ve kurak geçerken, doğu anadolu bölgesinde yükselti çok olduğu için yazları daha ılık, kışlar ise daha soğuktur.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
  1. Selen
  2. eren
  3. eren
    • zeynep
  4. gülbahar
  5. damlaaa
  6. mehmet furkan
    • oyku

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama