Kaplanların Özellikleri Nelerdir? Kaç Çeşit Kaplan Vardır?

Kaplanlar en fazla3 metreuzunluğunda, ortalama200 kgağırlığındadır. 20 yıl kadar yaşarlar ve yaşlandıklarında postları da beyazlaşır. Ağaçlara tırmanamazlar ancak 5 metreye kadar zıplayabilirler. İnlerine çok sadık olan bu hayvanlar her avdan sonra yediklerini sindirmek için hemen evlerine dönerler. Bir nehrin kıyısı, basit bir çalılık veya iki taş arası kaplanların evi olabilir.

Bilinenin aksine kaplan fazla sıcağı sevmez. Özellikle Güney Sibirya kaplanı soğuk rüzgarda ve karda gayet rahat hareket etmektedir.

Hindistanlılar kaplanları üç sınıfa ayırmaktadırlarlar: av etiyle beslenen kaplanlar, evcil hayvanlara musallat olan kaplanlar, insan etine düşkün kaplanlar.

Av etiyle beslenen kaplanlar diğerlerine göre daha çeviktirler ve daha hızlı koşarlar. Ormanlarda yüksek otların arkasına saklanarak yaban domuzu, geyik vb. av hayvanlarıyla beslenirler.

Evcil hayvanlara düşkün olan kaplanlar genellikle yaşlı ve iricedirler. Çevikliklerini ve kuvvetlerini kaybettiklerinden vahşi hayvan avına pek çıkmazlar, bu yüzden de evcil hayvanlara musallat olurlar. Köylerin yakınlarında yaşamakta ve başıboş durumdaki inek vb. hayvanları yerler.

İnsanlara zararlı olanlar insan eti yiyen kaplanlardır. Ancak bu tür kaplanların sayısı çok azdır.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. bilinmiyor
 2. bilinmiyor
 3. kjkjkjkjkjkjkjkjkjkjkjkjkjkjkjkj
 4. tolga
 5. tttttttttt
 6. tttttttttt
 7. nisanur demir
 8. ahmet
 9. berfin
 10. Zeyno
 11. Anonim
  • Anonim

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama