Eskimolar Kimdir? Eskimoların Kültürleri ve Yaşayışları

Eskimo ne demek?: Eskimo kelimesi “çiğ besin” anlamına gelir. Bu ismin onlara Eskimolar’dan pek de hoşlanmayan Amerika kızılderilileri tarafından verildiği tahmin ediliyor. Eskimolar kendilerine halk anlamına gelen “inniut” adını verirler.

Eskimolar nerede yaşar?: Dünyamızın buzlarla kaplı kuzey bölgelerinde yaşayan Eskimoların hangi ırk ve soydan geldikleri üzerinde değişik teoriler vardır.  ilk Eskimo boylarının bundan iki bin yıl önce Kanada’nın ABD sınırındaki Superior Gölü ormanlarında yaşadıkları tahmin ediliyor. bunlardan bir grubunun sonraları Buz Denizi kıyılarına, bazılarının Grönland adasının batı ve güney kıyılarına yerleştikleri ileri sürülmektedir. Birçoğu da Alaska kıyılarına ve Sibirya’ya yerleşmişlerdir. Eskimoların günümüzdeki toplam nüfusu 150 bindir.

Eskimoların Özellikleri: Kısa boylu, çekik gözlü Eskimoların derileri sarı, saçları düz ve siyahtır. Eskimo erkeklerinin saçları uzundur.

Eskimolar çok sakin, kendi hallerinde yaşayan insanlardır ve yabancılarla çabuk kaynaşırlar. savaş, kavga nedir bilmezler. sürekli gülümserler. kendilerine lazım olmayan bir şeyi başkasına vermekten zevk duyarlar. ödünç nedir bilmezler, veirlen bir şeyi geri almazlar.

Eskimoların Yaşayışları: İgloo denilen evlerde yaşarlar. Pencereler, cam gibi saydam buz levhalarından yapılmıştır. kapılar, içeriye ancak sürünerek girilecek kadar ufak, tahta ile örtülü deliklerdir. igloo deinlen b u kulübeler en fazla 3 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir. içlerinde buzdan yapılmış kerevetler vardır ve bunların üzerinde oturup yatarlar. Havalar ısınmaya başlayıp igloolar erimeye yüz tutunca geyik postlarından yaptıkları çadırlara taşınırlar.

Eskimoların Dili: Eskimoların dili Eskimo-Aleut dilleri topluluğunun bir koludur. Genizden konuşulur.

Eskimoların dini: tabiat kuvvetlerini idare eden ruhların varlığına inanırlardı. Son yıllarda Beyazlar’ın etkisinde kalan Eskimolar onların dinlerini de benimsemeye başladılar. Eskimoların arasında hıristiyanlık dinini kabul edenlerin sayısı az değiildir.

ilkel durumda bulunan Eskimo kabileleri angakok adını verdikleri şamanların etkisi altında yaşarlar. angakoklar doktorluktan büyücülüğe kadar her işi yaparlar.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. mehtap
 2. zeynep
 3. DaRkXxXMqnTR
 4. sema
 5. mira
 6. erhancan2000
 7. azra
 8. ÇiLqiNinJa
 9. adem kıyıcı
 10. adem kıyıcı
 11. Larissa Yılmaz
 12. Anonim
 13. jack sparow
 14. ERDEM KAYMAK
 15. damla su güzel
 16. ghghghgh
 17. Anonim
 18. fghfghgf
 19. ezgi su
 20. ayşe
 21. ayşe
 22. sıla pala
 23. fatmanur gülcemal
 24. yağmur
 25. sanane
 26. çağla
 27. adsız
 28. esma
 29. AYÇA
 30. ezel akba
 31. adsız
 32. SeVgİ hAzAl GüN
 33. sevdenur kargı
 34. sevdenur kargı
 35. enes
 36. ece
  • ece
  • reyhan
 37. adsız
 38. bilim çocuk
 39. ramazan
  • ece
   • reyhan
 40. TUANA SEVİNÇ
 41. harry styles boy direction EFDEG
 42. Berk
 43. mümine
  • harry styles boy direction EFDEG
 44. dilara avcı
  • mümine
  • Anonim
  • anonim
 45. dilara
  • öykü
 46. güler
 47. Anonim
 48. efe
  • Esra erdinç

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.