Eskimolar Kimdir? Eskimoların Kültürleri ve Yaşayışları

Eskimo ne demek?: Eskimo kelimesi “çiğ besin” anlamına gelir. Bu ismin onlara Eskimolar’dan pek de hoşlanmayan Amerika kızılderilileri tarafından verildiği tahmin ediliyor. Eskimolar kendilerine halk anlamına gelen “inniut” adını verirler.

Eskimolar nerede yaşar?: Dünyamızın buzlarla kaplı kuzey bölgelerinde yaşayan Eskimoların hangi ırk ve soydan geldikleri üzerinde değişik teoriler vardır.  ilk Eskimo boylarının bundan iki bin yıl önce Kanada’nın ABD sınırındaki Superior Gölü ormanlarında yaşadıkları tahmin ediliyor. bunlardan bir grubunun sonraları Buz Denizi kıyılarına, bazılarının Grönland adasının batı ve güney kıyılarına yerleştikleri ileri sürülmektedir. Birçoğu da Alaska kıyılarına ve Sibirya’ya yerleşmişlerdir. Eskimoların günümüzdeki toplam nüfusu 150 bindir.

Eskimoların Özellikleri: Kısa boylu, çekik gözlü Eskimoların derileri sarı, saçları düz ve siyahtır. Eskimo erkeklerinin saçları uzundur.

Eskimolar çok sakin, kendi hallerinde yaşayan insanlardır ve yabancılarla çabuk kaynaşırlar. savaş, kavga nedir bilmezler. sürekli gülümserler. kendilerine lazım olmayan bir şeyi başkasına vermekten zevk duyarlar. ödünç nedir bilmezler, veirlen bir şeyi geri almazlar.

Eskimoların Yaşayışları: İgloo denilen evlerde yaşarlar. Pencereler, cam gibi saydam buz levhalarından yapılmıştır. kapılar, içeriye ancak sürünerek girilecek kadar ufak, tahta ile örtülü deliklerdir. igloo deinlen b u kulübeler en fazla 3 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir. içlerinde buzdan yapılmış kerevetler vardır ve bunların üzerinde oturup yatarlar. Havalar ısınmaya başlayıp igloolar erimeye yüz tutunca geyik postlarından yaptıkları çadırlara taşınırlar.

Eskimoların Dili: Eskimoların dili Eskimo-Aleut dilleri topluluğunun bir koludur. Genizden konuşulur.

Eskimoların dini: tabiat kuvvetlerini idare eden ruhların varlığına inanırlardı. Son yıllarda Beyazlar’ın etkisinde kalan Eskimolar onların dinlerini de benimsemeye başladılar. Eskimoların arasında hıristiyanlık dinini kabul edenlerin sayısı az değiildir.

ilkel durumda bulunan Eskimo kabileleri angakok adını verdikleri şamanların etkisi altında yaşarlar. angakoklar doktorluktan büyücülüğe kadar her işi yaparlar.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. Kaya
 2. mehtap
 3. zeynep
 4. DaRkXxXMqnTR
 5. sema
 6. mira
 7. erhancan2000
 8. azra
 9. ÇiLqiNinJa
 10. adem kıyıcı
 11. adem kıyıcı
 12. Larissa Yılmaz
 13. Anonim
 14. jack sparow
 15. ERDEM KAYMAK
 16. damla su güzel
 17. ghghghgh
 18. Anonim
 19. fghfghgf
 20. ezgi su
 21. ayşe
 22. ayşe
 23. sıla pala
 24. fatmanur gülcemal
 25. yağmur
 26. sanane
 27. çağla
 28. adsız
 29. esma
 30. AYÇA
 31. ezel akba
 32. adsız
 33. SeVgİ hAzAl GüN
 34. sevdenur kargı
 35. sevdenur kargı
 36. enes
 37. ece
  • ece
  • reyhan
 38. adsız
 39. bilim çocuk
 40. ramazan
  • ece
   • reyhan
 41. TUANA SEVİNÇ
 42. harry styles boy direction EFDEG
 43. Berk
 44. mümine
  • harry styles boy direction EFDEG
 45. dilara avcı
  • mümine
  • Anonim
  • anonim
 46. dilara
  • öykü
 47. güler
 48. Anonim
 49. efe
  • Esra erdinç

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama