Eskimolar Kimdir? Eskimoların Kültürleri ve Yaşayışları

Eskimo ne demek?: Eskimo kelimesi “çiğ besin” anlamına gelir. Bu ismin onlara Eskimolar’dan pek de hoşlanmayan Amerika kızılderilileri tarafından verildiği tahmin ediliyor. Eskimolar kendilerine halk anlamına gelen “inniut” adını verirler.

Eskimolar nerede yaşar?: Dünyamızın buzlarla kaplı kuzey bölgelerinde yaşayan Eskimoların hangi ırk ve soydan geldikleri üzerinde değişik teoriler vardır.  ilk Eskimo boylarının bundan iki bin yıl önce Kanada’nın ABD sınırındaki Superior Gölü ormanlarında yaşadıkları tahmin ediliyor. bunlardan bir grubunun sonraları Buz Denizi kıyılarına, bazılarının Grönland adasının batı ve güney kıyılarına yerleştikleri ileri sürülmektedir. Birçoğu da Alaska kıyılarına ve Sibirya’ya yerleşmişlerdir. Eskimoların günümüzdeki toplam nüfusu 150 bindir.

Eskimoların Özellikleri: Kısa boylu, çekik gözlü Eskimoların derileri sarı, saçları düz ve siyahtır. Eskimo erkeklerinin saçları uzundur.

Eskimolar çok sakin, kendi hallerinde yaşayan insanlardır ve yabancılarla çabuk kaynaşırlar. savaş, kavga nedir bilmezler. sürekli gülümserler. kendilerine lazım olmayan bir şeyi başkasına vermekten zevk duyarlar. ödünç nedir bilmezler, veirlen bir şeyi geri almazlar.

Eskimoların Yaşayışları: İgloo denilen evlerde yaşarlar. Pencereler, cam gibi saydam buz levhalarından yapılmıştır. kapılar, içeriye ancak sürünerek girilecek kadar ufak, tahta ile örtülü deliklerdir. igloo deinlen b u kulübeler en fazla 3 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir. içlerinde buzdan yapılmış kerevetler vardır ve bunların üzerinde oturup yatarlar. Havalar ısınmaya başlayıp igloolar erimeye yüz tutunca geyik postlarından yaptıkları çadırlara taşınırlar.

Eskimoların Dili: Eskimoların dili Eskimo-Aleut dilleri topluluğunun bir koludur. Genizden konuşulur.

Eskimoların dini: tabiat kuvvetlerini idare eden ruhların varlığına inanırlardı. Son yıllarda Beyazlar’ın etkisinde kalan Eskimolar onların dinlerini de benimsemeye başladılar. Eskimoların arasında hıristiyanlık dinini kabul edenlerin sayısı az değiildir.

ilkel durumda bulunan Eskimo kabileleri angakok adını verdikleri şamanların etkisi altında yaşarlar. angakoklar doktorluktan büyücülüğe kadar her işi yaparlar.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. zeynep
 2. DaRkXxXMqnTR
 3. sema
 4. mira
 5. erhancan2000
 6. azra
 7. ÇiLqiNinJa
 8. adem kıyıcı
 9. adem kıyıcı
 10. Larissa Yılmaz
 11. Anonim
 12. jack sparow
 13. ERDEM KAYMAK
 14. damla su güzel
 15. ghghghgh
 16. Anonim
 17. fghfghgf
 18. ezgi su
 19. ayşe
 20. ayşe
 21. sıla pala
 22. fatmanur gülcemal
 23. yağmur
 24. sanane
 25. çağla
 26. adsız
 27. esma
 28. AYÇA
 29. ezel akba
 30. adsız
 31. SeVgİ hAzAl GüN
 32. sevdenur kargı
 33. sevdenur kargı
 34. enes
 35. ece
  • ece
  • reyhan
 36. adsız
 37. bilim çocuk
 38. ramazan
  • ece
   • reyhan
 39. TUANA SEVİNÇ
 40. harry styles boy direction EFDEG
 41. Berk
 42. mümine
  • harry styles boy direction EFDEG
 43. dilara avcı
  • mümine
  • Anonim
  • anonim
 44. dilara
  • öykü
 45. güler
 46. Anonim
 47. efe
  • Esra erdinç

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Detayı ..