Azerbaycan ve Azeri Kültürü

Müslüman dünyasının ilk laik ve demokratik devleti olan Azerbaycan, yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Azerbaycan Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuş ancak 1920 yılında SSCB topraklarına dahil olmuştur. SSCB’nin dağılmasıyla birlikte 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Gelişmiş bir ülke olan Azerbaycan’da Türklerin dışında Lezgiler, Ermeniler ve Ruslar da nüfus yapısını oluşturanlar arasındadır. Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip olan Azerbaycan da tıpkı Türkiye gibi yoğun bir genç nüfusa sahiptir.

Azeri Kültürü

Azerilerin dili Azerice ya da başka bir deyişle Azerbaycan Türkçesidir. Ancak Azeriler genelde çift dillidirler ve Azericenin dışında Farsça ve Rusça’yı iyi derecede bilirler.

Zengin bir kültüre sahip olan Azeriler bu özelliklerini müzik alanında da gösteriyor. bin yıllık bir geçmişi olan Azeri müziği, konularını genelde Azeri halkının yaşamları ve sosyal olaylardan almıştır. Azeri dilinin Farsça’dan etkilenmiş olması geleneksel Azeri müziklerinde kendini gösterir. zira Kafkas, Orta Asya ve İran ağırlıklı etkiler dikkat çeker. Azeri müziklerinde tar, kemençe, ut, bağlama, balaban, zurna, kaval, nağara, garmon (küçük akerdeon), tütek (düdük flüt) gibi çalgılar kullanılır.

Zengin bir halk oyunu kültürüne de sahip olan Azerbaycan’ın halk oyunları şunlardır; Abbas Gendi(Çay şekeri), Abayı, Avarı, Ağır Garadağlı, Azerbaycan, Alça Gülü, Asma-Kesme, Asta,, Garabağlı, Ay Beri Bah, Benövşe(Menekşe), Beyaz Geceler, Brilyant(Pırlanta), Cengi, Ceyranı, Cehribeyim, Çalparağ, Çattadı, Çay, Çit Tuman, Darçını, Desmalı, Enzeli, Gazağı, Gaytağı, Goçeli, Gızlar Bulağı, Gızılgül, Gıtgılıda, Gelin Havası, Gofta, Gülegez, Gelin Getirme, Gülmeyi, Hala-Bacı, Halay, Hançobanı, Iğdır Barı, Innabı, İki Arvadlı, Kışkanç, Köroğlu, Lâle, Lezginka, Mehribanım Çal Oyna, Naz Eyleme, Sarı Gelin, Sarı Köynek, Semeni, Şalaho, Uzundere (dans), Vağzalı, Velaçola, Yallı

Azerbaycan 2011 Eurovision şarkı yarışmasında birincilik almıştır.

Din konusunda ise; halkının %96’sı müslümandır ve bunlarn büyük bölümü Şiilik mezhebine bağlıdır. bunun dışında sünni, zerdüşt, hıristiyan ve bahailer de vardır. az önce de belirttiğimiz üzere müslüman dünyasının ilk laik demokratik devleti olma özelliğini taşıyan Azerbaycan’da nüfusun kaçının hangi inanca sahip olduğu kesin olarak bilinmiyor.

Nüfusunun büyük bölümü kırsal alanda yaşayan Azerbaycan’da, bu bölgedeki Azeriler bazı alanların kutsallığı ve bazı ağaçlara ve taşlara karşı çok büyük saygı duymak gibi İslam öncesine dayanan animist inançlara da sahiptir.

Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorumlar
 1. Yaban Çiçeği
 2. mahmut
 3. Erdem
 4. Erdem
  • Anonim
 5. Anonim
 6. nisa
 7. gamze ayilin melis
 8. seda
 9. Ödev.com
 10. Anonim
 11. misafir
 12. Alican
 13. Aga Huseyn
 14. Aga Huseyn
 15. anonim1
 16. elif
 17. gülnara
 18. gizem
 19. sadiye
 20. azerbaycan aşığı
 21. SERRA ZEREN
 22. Misafir
 23. damla
 24. damla
 25. melike
 26. azeri nene
 27. Anonim
 28. misafir
 29. Anonim
 30. halil
 31. Anonim
 32. ceyda
 33. zehra bulut
  • Anonim
 34. SALİH
 35. derya öz

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takdir teşekkür hesaplama