Geçmişten Günümüze Türkiye’nin Başbakanları

Geçmişten Günümüze Türkiye’nin Başbakanları

Cumhuriyetimizin 1923 yılında kuruluşundan günümüze kadar göreve gelmiş olan tüm başbakanlarımız ve görev süreleri şöyledir;

1) İsmet İnönü:  1 Kasım 1923- 21 Kasım 1924
2)  Ali Fethi Okyar:  21 Kasım 1924- 6 Mart 1925
3)  İsmet İnönü:  6 Mart 1925 27 Ekim 1937
4)  Celal Bayar: 27 Ekim 1937 – 25 Ocak 1939 CHP
5)  Refik Saydam: 25 Ocak 1939 – 8 Temmuz 1942 CHP
— Ahmet Fikri Tüzer (vekâleten): 8 Temmuz 1942- 9 Temmuz 1942  CHP
6)  Şükrü Saracoğlu: 9 Temmuz 1942 – 7 Ağustos 1946 CHP
7) Recep Peker:  7 Ağustos 1946 9 Eylül 1947 CHP
8) Hasan Saka: 10 Eylül 1947 – 16 Ocak 1949 CHP
9) Şemsettin Günaltay: 16 Ocak 1949- 22 Mayıs 1950 CHP
10)  Adnan Menderes:  22 Mayıs 1950 27 Mayıs 1960 Demokrat Parti
11)  Cemal Gürsel: 28 Mayıs 1960 – 7 Ekim 1961 Askeri
— Emin Fahrettin Özdilek (vekâleten): 30 Ekim 1961 20 Kasım 1961 Askeri
12) İsmet İnönü:  20 Kasım 1961 – 20 Şubat 1965 CHP
13) Suat Hayri Ürgüplü: 20 Şubat 1965 -27 Ekim 1965 Tarafsız

14)  Süleyman Demirel: 27 Ekim 1965 – 26 Mart 1971  Adalet Partisi

15)  Nihat Erim: 26 Mart 1971 11 Aralık 1971 – 17 Nisan 1972 Tarafsız
16)  Ferit Melen: 17 Nisan 1972- 15 Nisan 1973  Cumhuriyetçi Güven Partisi
17)  Naim Talu: 15 Nisan 1973 -25 Ocak 1974 Tarafsız
18) Bülent Ecevit: 25 Ocak 1974- 17 Kasım 1974  Cumhuriyet Halk Partisi
19)  Sadi Irmak:  17 Kasım 1974- 31 Mart 1975 Tarafsız
20) Süleyman Demirel: 31 Mart 1975- 21 Haziran 1977 Adalet Partisi
21)  Bülent Ecevit:  21 Haziran 1977 -21 Temmuz 1977 Cumhuriyet Halk Partisi
22)  Süleyman Demirel:  21 Temmuz 1977- 5 Ocak 1978 Adalet Partisi
23)  Bülent Ecevit:  5 Ocak 1978 -12 Kasım 1979 Cumhuriyet Halk Partisi
24)  Süleyman Demirel:  12 Kasım 1979 12 Eylül -1980 Adalet Partisi
25) Bülend Ulusu:  20 Eylül 1980 -13 Aralık 1983 Askeri
26) Turgut Özal: 13 Aralık 1983 – 31 Ekim 1989  Anavatan Partisi
— Ali Bozer (vekâleten):  31 Ekim 1989- 9 Kasım 1989 Anavatan Partisi
27) Yıldırım Akbulut:  9 Kasım 1989- 23 Haziran 1991 Anavatan Partisi
28) Mesut Yılmaz: 23 Haziran 1991- 20 Kasım 1991 Anavatan Partisi
29)  Süleyman Demirel:  20 Kasım 1991- 16 Mayıs 1993 Doğru Yol Partisi
— Erdal İnönü (vekâleten): 16 Mayıs 1993- 25 Haziran 1993 Sosyaldemokrat Halkçı Parti
30)  Tansu Çiller:  25 Haziran 1993-  6 Mart 1996  Doğru Yol Partisi
31)  Mesut Yılmaz:  6 Mart 1996 -28 Haziran 1996 Anavatan Partisi
32) Necmettin Erbakan:  28 Haziran 1996- 30 Haziran 1997 Refah Partisi
33) Mesut Yılmaz:  30 Haziran 1997- 11 Ocak 1999 Anavatan Partisi
34) Bülent Ecevit:  11 Ocak 1999 – 18 Kasım 2002 Demokratik Sol Parti
35) Abdullah Gül: 18 Kasım 2002- 14 Mart 2003 Adalet ve Kalkınma Partisi
36) Recep Tayyip Erdoğan: 14 Mart 2003 -Görevde



Facebook İle Yorum Yap!
Konu Hakkında Düşünceleriniz .. (Facebook üyeliğinizi kullanmadan aşağıdaki alandan yorum yapabilirsiniz!)
Son Yorum
  1. reis

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Benzer Yazılar ...
Yazı Detayı ..